عوارض پروتز سینه

پروتز سینه نوعی جراحی برای افزایش سایز و خوش فرم کردن سینه ها میباشد که امروزه طرفداران زیایدی پیدا کرده است اما، عوارض پروتز سینه یکی از دغدغه‌های اصلی بانوانی است که قصد انجام آن را دارند. این عمل زیبایی که برای افزایش سایز سینه ها و خوش‌فرم شدن آنها انجام می‌شود. که در کنار مزایی که دارد میتواند عوارضی هم به همراه داشته باشد. اگر شما هم قصد دارید پروتز سینه را انجام دهید اما در مورد عوارض آن نگران هستید، با ما در این مقاله همراه شوید تا با پروتز سینه سینه، عوارض آن و راه های پیشگیری از بروز عوارض خطرناک بعد از پروتز سینه بیشتر آشنا شوید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

پروتز سینه چیست

پروتز سینه یا ایمپلنت سینه نوعی جراحی زیبایی برای بزرگتر کردن اندازه سینه و خوش فرم تر کردن آن است که در طی آن پروتزی در زیر بافت سینه و یا ماهیچه های قفسه سینه قرار داده می شود.

بسیاری از خانم ها برای افزایش اعتماد به نفس خود از پروتز سینه استفاده می کنند. همچنین پروتز سینه برای افرادی که به هر دلیلی بافت سینه خود را از دست داده‌اند، عملی مناسب به جهت بازسازی سینه است.

عمل پروتز سینه می تواند عوارض بسیار زیادی برای فرد داشته باشد که در صورت مشاهده هر یک از آن ها حتماً باید با پزشک مشورت کند. پروتز سینه نیز مانند هر جراحی دیگری می‌تواند خطرناک باشد و حتماً باید مراقبت های قبل و بعد از عمل را به درستی رعایت کرد تا مانع از بروز این عوارض شد.

چه  مواردی نشان دهنده بروز عوارض پروتز سینه است؟

علائمی وجود دارد که نشان می‌دهد پروتز سینه بیمار با مشکلاتی روبرو شده است. در صورت مشاهده این موارد حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

این نشانه ها عبارتند از:

 • قرمز شدن پوست اطراف سینه
 • تورم غیر طبیعی بافت سینه که از بین نمی رود
 • بروز حس سوزش

عوارض پروتز سینه

عوارض پروتز سینه به شرح زیر است:

 1. خونریزی

در برخی از بیماران پس از جراحی در ناحیه اطراف پروتز، خونریزی داخلی ایجاد می شود. خونریزی ممکن است پس از جراحی و یا تا دو هفته پس از آن اتفاق بیفتد. در صورت ایجاد خونریزی، سینه سفت و متورم می شود و باید برای رفع آن جراحی مجدد انجام شود.

در جراحی مجدد که به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود، خونریزی را متوقف می کنند و خون از محل سینه تخلیه می شود. البته لازم به ذکر است که در این جراحی نیاز به برداشتن پروتز نخواهد بود و به احتمال زیاد بیمار پس از انجام جراحی و خارج کردن خون از بیمارستان مرخص می شود.

پس از انجام جراحی مجدد ممکن است کبودی بر روی سینه وجود داشته باشد. با این وجود وضع جسمانی بیمار به زودی بهبود پیدا می کند و جراحی مجدد انجام شده بر روی نتیجه پروتز سینه اثر منفی نخواهد داشت. لازم به ذکر است که احتمال بروز عارضه خونریزی در بیمار کمتر از یک درصد است.

 1. عفونت

یکی از خطرناک ترین و مشکل سازترین عوارض پروتز سینه ایجاد عفونت است .عفونت اغلب دو تا سه هفته پس از جراحی ایجاد می شود که در این صورت نشان دهنده این است که پروتز سینه با مشکلی روبرو شده است.

در صورت ایجاد عفونت، سینه حساس و قرمز می شود و ممکن است در ناحیه جراحی شده ترشحاتی به همراه داشته باشد. در صورتی که عفونت خفیف باشد، با مصرف آنتی بیوتیک بهبود پیدا می‌کند. اما در بیشتر موارد مصرف آنتی بیوتیک به تنهایی کافی نیست.

در صورتی که عفونت بسیار زیاد باشد لازم است تا پزشک پروتز را خارج کند و پس از خارج کردن پروتز به مدت سه تا شش ماه نمی توان پروتز دیگری جایگزین کرد. زیرا باید اثر عفونت به طور کامل از بین برود.

 1. عفونت پروتزانقباض کپسولی

پس از قرار گیری پروتز سینه بدن به صورت خودکار و به عنوان بخشی از روند بهبودی، کپسول هایی از بافت فیبروز در اطراف پروتز می‌سازد که البته واکنش طبیعی بدن به وجود شی خارجی است. با مرور زمان بافت فیبروز زخم شروع به کوچک و جمع شدن می کند که به آن انقباض کپسولی می گویند.

میزان این جمع شدگی در هر فردی متفاوت است. در برخی از افراد ممکن است انقباض کپسولی منجر به سفت شدن و فشرده شدن پروتز شود. به گونه ای که بیمار در سینه خود احساس سفتی، ناراحتی و درد کند.

انقباض کپسولی عارضه ای رایج است و بیشتر افرادی که عمل زیبایی سینه را انجام داده‌اند به آن دچار شده اند. در برخی از افراد ممکن است نیاز به جراحی مجدد وجود داشته باشد.

 1. پاره شدن پروتز

توجه داشته باشید که پروتزهای سینه در نهایت پاره خواهند شد. اما نمی‌توان زمان آن را به طور قطعی پیش‌بینی کرد. تحقیقاتی که بر روی پروتزهای سیلیکونی انجام شده است نشان داده شده که این پروتزها حدود ۷ تا ۱۲ سال دوام می آورند.

در طی این تحقیقات نشان داده شده است که بیشتر خانم ها در طی ۱۱ سال حداقل یک بار دچار پارگی پروتز شده اند. احتمال پاره شدن پروتز در هر سال افزایش پیدا می‌کند. سیلیکون ناشی از پارگی پروتز در برخی از خانم ها به بیرون  از کپسول سینه راه پیدا می کند که در بیشتر موارد بیمار از آن بی اطلاع است.ترکیدن پروتز

 1. نشت سیلیکون

ژل سیلیکونی درون پروتزهای سینه می تواند در دمای طبیعی بدن تبدیل به مایع سیلیکونی شود. همچنین ممکن است سیلیکون نشت پیدا کند و وارد غدد لنفاوی و یا سایر اعضای بدن شود که در این صورت عوارض و خطرات جدی به همراه خواهد داشت.

 1. چروک یا موج دار شدن سینه

در صورتی که سالین یا آب نمک داخل پروتزهای نمکی به اطراف آن حرکت کنند، موجب چروکیده یا موج دار شدن سینه می شود. این عارضه در پروتزهای سیلیکونی کمتر رایج است. در صورتی که این عارضه در نیمه بالای سینه به وجود آید، مشکلات بیشتری را به همراه خواهد داشت. زیرا در تاپهای نیم تنه و یا لباس هایی که در بالا تنه باز هستند خود را نشان خواهد داد.

 1. سرما

پس از جراحی زیبای پروتز سینه امکان جمع شدن مایع در اطراف پروتز وجود دارد. این اختلال بسیار رایج است و در صورتی که شدت بیشتری داشته باشد باید توسط عمل جراحی دیگری این مایعات از سینه خارج شود.

 1. ایجاد زخم و جراحت

وجود مقدار کمی زخم و یا جراحت پس از عمل پروتز سینه طبیعی است. در بیشتر موارد این زخم و جراحت بسیار کم است. اما از هر ۲۰ بیمار یک نفر آن ها دچار جراحت شدید می شوند.

در این موارد زخم ممکن است ویژگی های زیر را دارا باشد:

 • قرمز بودند
 • برآمدگی
 • درد
 • ضخیم بودن

چگونه از بروز عوارض پروتز سینه جلوگیری کنیم؟

با رعایت موارد زیر می‌توانید از بروز عوارض خطرناک پروتز سینه پیشگیری کنید:

 • مصرف داروهای تجویزی پزشک متخصص
 • مصرف ویتامین C قبل عمل
 • رعایت رژیم غذایی پروتئینی ۴ تا ۵ هفته‌ای مثل مرغ، ماهی، گوشت قرمز و تخم مرغ
 • آمپول و دارو های استروئیدی را پیش از عمل استفاده نکنید.
 • از سوتین و نیم‌تنه‌های ورزشی به مدت دو ماه استفاده نکنید.

باید مراقبت‌های بعد از پروتز سینه برای پیشگیری از ایجاد عوارض خطرناک بعد از عمل جدی بگیرید. که در ادامه به شرح آنها میپردازیم:

مراقبت و نکات مهم بعد از جراحی پروتز سینه

بعد از پروتز سینه باید به همه توصیه های پزشک به دقت عمل کنید تا عوارض خطرناکی بعد جراحی حاصل نشود، برای همین در ادامه به شرح نکات مهم و مراقبت هایی که بعد از جراحی پروتز سینه باید رعایت کنید میپردازیم:

 • تا 2 هفته از استعمال دخانیات، الکل و دارو های مسکن خودداری کنید.
 • داروهایی که توسط پزشک تان بعد از عمل تجویز شده است را بطور دقیق و منظم مصرف کنید.
 • در رژیم غذایی خود مایعات را بگنجانید و مصرف نمک را کاهش دهید.
 • از مصرف میوه و سبزیجات تازه، همچون آناناس به دلیل دارا بودن ویتامین C دریغ نکنید، زیرا باعث بهبودی سریعتر کبودی و تورم ایجاد شده بعد از عمل میشود.
 • روزانه، چند مرتبه قدم بزنید تا از لخته شدن خون در بدنتان جلوگیری شود.
 • از مصرف خودسرانه داروها، جداٌ خودداری نمایید.
 • از انجام ورزش های سنگین و نیمه سنگین تا 2 هفته بعد از عمل خودداری کنید.
 • در مورد نحوه ی صحیح خوابیدن و استراحت کردن بعد از جراحی، از پزشک خود مشاوره دریافت کنید.
 • به مدت 3 ماه پس از عمل پروتز سینه، باید از سوتین های طبی استفاده کنید.
 • در صورت مشاهده علائم غیرعادی، سریعاٌ به پزشک جراح خود مراجعه نمایید.

توصیه جراحان تاپ کلینیک

نتایج جراحی پروتز سینه برای هر شخص متفاوت و به شرایط جسمانی وی از جمله: سن، سلامیت عمومی، بافت پوست و سینه بستگی دارد.

همه جراحی ها یک سری عوارض دارند که البته با رعایت دوره نقاهت و همچنین انتخاب یک جراح خوب می توانید این عوارض را به حداقل برسانید. اکثر خانم ها بعد از جراحی از سینه های خود راضی هستند.

در صورتی که در مورد این عمل هرگونه سوالی دارید می توانید با کارشناسان ما در تاپ کلینیک تماس بگیرید.

سوالات متداول عوارض پروتز سینه

چگونه عفونت بعد از پروتز سینه را می توان تشخیص داد؟

2 الی 3 هفته بعد از عمل پروتز سینه، نشانه هایی از جمله متورم شدن سینه ها و ترشحات بد بو از جای زخم ظاهر می شود که نشان از عفونت سینه است.

آیا در اثر عفونت می توان پروتز را جایگزین کرد؟

برای جایگرینی پروتز بعد از عفونت نمی توان بلافاصله آن را جایگرین کرد و باید بین 3 الی 6 ماه صبر کرد.

عفونت پروتز سینه چگونه درمان می شود؟

عفونت پروتز سینه با آنتی بیوتیک برطرف می شود و در صورتی که شدید باشد باید آن را عوض کرد.

پروتز سینهدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹