ماموپلاستی یا کوچک کردن سایز سینه

ماموپلاستی یا کوچک کردن سایز سینه

در طول عمر انسان با توجه به پارامترهای مختلفی مانند تغییر وزن، بارداری و افزایش سن، اندازه سینه‌ ها تغییر می کند که گاهی این تغییر اندازه مطلوب نیست و حتی عوارضی را نیز به وجود می آورد.

ماموپلاستی یکی از انواع جراحی پلاستیک است که هدف آن تغییر سایز و فرم پستان ها (کوچک کردن سینه) است تا به زیبایی اندام کمک کند بنابراین می توان ماموپلاستی را یکی از انواع جراحی زیبایی به شمار آورد، که در ادامه به آشنایی بیشتر با ماموپلاستی کوچک کردن سینه ها میپردازیم با ما همراه باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره جراحی ماموپلاستی، مشاوره و رزرو میتوانید از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی “Mammoplasty” یک اصطلاحی کلی برای انواع جراحی های سینه است، که به منظور کوچک کردن، بزرگ کردن، تغییر فرم سینه‌ ها یا بازسازی سینه انجام میشود.

ماموپلاستی کوچک کردن سینه مخصوص بانوانی است که سینه های خیلی بزرگی دارند و درد بسیار زیادی را در ناحیه پشت و گردن خود احساس می کنند.

ماموپلاستی

چه افرادی نیاز به عمل ماموپلاستی دارند؟

عموما افرادی که با سایز سینه‌ های خود مشکل دارند و این مشکل باعث شده تا زیبایی اندام آنها تحت تاثیر قرار بگیرد و هم در فعالیت های روزمره با مشکل روبرو شوند نیاز به عمل ماموپلاستی دارند.

مانند خانم هایی که بزرگی سایز سینه هایشان باعث می شود تا رشته ورزشی مورد نظر خود را دنبال نکنند. همچنین خانم هایی که سایز سینه هایشان یکسان نبوده یا با اندازه سایر اندامها متناسب نیست اقدام به عمل ماموپلاستی می نمایند.

حقایق جالب و دانستنی از ماموپلاستی

 1. یکی از عمل های زیبایی است که درصد بالای رضایت را در بین افراد دارد.
 2. تا دوماه ورزش و فعالیت های سنگین را کنار بگذارید.
 3. ماندگاری این عمل طولانی مدت است.
 4. وزن کم کردن به بهتر شدن نتیجه ئ ماندگاری آن کمک میکند.

عمل ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه چگونه انجام می شود؟

این عمل توسط یک جراح فوق تخصص پلاستیک صورت می گیرد و شخص متقاضی به مدت 2 الی 4 ساعت تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. جراح در سه ناحیه از سینه که توسط متخصص مشخص شده برش هایی می زند.

سپس جراح با دقت مقداری از چربی و بافت را به طوری که ارتباط خونی آن با سینه قطع نگردد برداشته تا تناسب و سایز مورد نظر به وجود آید سپس قسمت های برش داده شده بخیه شده و پانسمان می گردد.

سن مناسب برای انجام عمل ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه را می توان در هر سنی انجام داد اما بهتر است این عمل زمانی صورت بگیرد که رشد سینه کامل شده است هم چنین اگر این عمل بعد از دوران بارداری و شیردهی باشد حتما نتیجه مورد نظر بهتر خواهد بود.

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

اگر می خواهید نتیجه مطلوبی از ماموپلاستی بگیرید و دوره نقاهت را کم کنید حتما به نکات قبل و مراقبت های بعد از ماموپلاستی دقت کنید.

این مراقبت ها شامل:

 • چون شخص متقاضی تحت بیهوشی کامل بوده است بنابراین بعد از عمل احساس سنگینی و گیجی دارد که تا 24 ساعت نیاز به همراه دارد.
 • بعد از مشاوره با جراح فوق تخصص پلاستیک راه رفتن را شروع کنید تا سریعتر بهبودی حاصل گردد.
 • باید داروهایی را که جراح تجویز کرده به صورت منظم مصرف کنید.
 • مصرف سدیم در این زمان باید به حداقل ممکن برسد و برای شروع رژیم غذایی از مایعات استفاده شود.
 • برای التیام زخم ها آناناس به شما کمک می کند و برعکس مصرف دخانیات و مشروبات الکلی تا یک ماه برای شما به شدت مضر است.
 • استفاده از سوتین طبی مخصوص ماموپلاستی که جراح برای شما تجویز کرده پس از دوران جراحی بسیار مهم و حائز اهمیت است.
 • استحمام به فاصله دو روز از جراحی امکان پذیر خواهد بود.
 • جای زخم های ناشی از برش در جراحی باید خشک نگه داشته شود و اگر این خشکی برای شما آزار دهنده بود از کرم مرطوب کننده استفاده کنید به صورتی که وارد زخم ها نشود.

مراقبت های ماموپلاستی

در چه مواردی نباید عمل ماموپلاستی را انجام داد؟

در صورتی که شخص متقاضی دارای بیماری های قلبی یا دیابت، اضافه وزن بیش از حد و یا دارای هر گونه بیماری در ناحیه سینه خود باشد، عمل ماموپلاستی برای او توصیه نمی شود. ذکر این نکته لازم است که عمل جراحی قبل از رشد کامل سینه می تواند احتمال نیاز به عمل دوم را افزایش دهد.

مزایای ماموپلاستی

 • رفع درد شانه، گردن و پشت
 • جلوگیری از به وجود آمدن قوز
 • جوان و زیبا به نظر رسیدن سینه ها
 • خوش فرمی بدن
 • تناسب سایز سینه ها با دیگر اندام های بدن
 • بالا رفتن اعتماد به نفس

عوارض ماموپلاستی

ماموپلاستی نیز همانند سایر عمل ها یک سری عوارض دارد. البته این عوارض ماموپلاستی کوتاه مدت هستند و به زودی رفع می شوند.

عوارض ماموپلاستی شامل:

 • خونریزی
 • عفونت
 • خون مردگی
 • از بین رفتن احساس در نوک پستان
 • واکنش به داروهای بی هوشی
 • تاثیر در شیردهی
 • کبودی و تورم
 • عدم قرینگی در پستان ها

توجه داشته باشید که این جراحی حتما باید توسط پزشک متخصص انجام بگیرد، تا از بروز عوارض خطرناک جلوگیری شود.

عوارض ماموپلاستی

اقدامات قبل از ماموپلاستی

به طور کلی توصیه می شود قبل از تمامی جراحی های زیبایی تحقیق کافی و مشاوره های لازم صورت بگیرد تا جراح حرفه ای و مجرب انتخاب شود. مهارت جراح علاوه بر ارتباط صحیح با جراح می تواند در نتیجه جراحی تاثیر بسزایی داشته باشد.

در جلسه مشاوره با جراح، باید تمام خواسته های مورد نظر خود را به طور کامل برای جراح تشریح کنید و از چگونگی نتیجه و روند کامل جراحی آگاه شوید.

شخص متقاضی عمل ماموپلاستی باید کاملا صادقانه تمام سوابق بیماری و مصرف دارویی خود را اعلام کند و چنانچه عادات خاصی مانند مصرف سیگار دارد بیان کند.

جراح، شخص متقاضی را از منظر خطر ابتلا به سرطان پستان با توجه به سوابق خانوادگی و معاینه تخصصی مورد بررسی قرار می دهد و بعد از اطمینان از عدم ابتلا به این سرطان معاینه های لازم مربوط به این عمل مانند کیفیت پوست و محل قرار گیری نوک و هاله پستان را انجام می دهد که شاید لازم باشد برای تکمیل پرونده فتوگرافی صورت بگیرد.

افراد سیگاری باید توجه کنند برای انجام این عمل لازم است یک ماه قبل و بعد از عمل از استعمال سیگار خودداری کنند.

دو هفته قبل از عمل ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه از مصرف الکل، داروهای ضد التهاب، آسپرین، ویتامین E، بروفن و مکملهای گیاهی خودداری کنید.

هزینه جراحی ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه

قیمت و هزینه ماموپلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد اما عامل اصلی که می تواند در تعیین قیمت نقش داشته باشد انتخاب جراح و مرکز انجام عمل ماموپلاستی است.

اما بطور کلی عوامل تاثیر گذار در تعیین هزینه این جراحی به شرح زیر است:

 • دستمزد جراح متخصص این عمل
 • هزینه مرکز جراحی عمل ماموپلاستی
 • دستمزد پرسنل اتاق عمل و هزینه بیهوشی
 • هزینه داروهای تجویز شده
 • هزینه لباسهای اتاق عمل
 • هزینه آزمایشهای قبل و بعد از عمل

شما میتوانید برای اطلاع دقیق از هزینه جراحی ماموپلاستی از طریق راه های ارتباطی موجود درهمین سایت با کارشناسان تاپ کلینیک در ارتباط باشید.

بعد از چه مدت زمان بعداز عمل ماموپلاستی می توان سوتین معمولی پوشید؟

بسته به نظر دکتر این مدت تعیین میشود و معمولا تا 3 ماه به طول می انجامد. باید صبر کنید تا تورم بافت سینه کاملا التیام یابد و بعد میتوانید نسبت به سایز واقعی سینه اقدام به خرید سوتین نمایید.

عمل ماموپلاستی چند ساعت  طول می کشد؟

عموما این عمل در یک جلسه انجام می شود البته در برخی از موارد ممکن است دو جلسه نیز طول بکشد. مدت زمان این جراحی برای همه یکسان نیست و بسته به وضعیت بیمار است. در حالت کلی انجام این عمل 2 الی 3 ساعت طول می کشد.

بخیه ماموپلاستی

آیا عمل ماموپلاستی خطرناک است؟

هر عمل زیبایی خطرات خود را دارد به همین دلیل توصیه می شود که برای جراحی از بهترین جراح استفاده کنید تا این خطرات به حداقل برسد.

خطرات ماموپلاستی شامل:

 • بد شکل شدن و غیر طبیعی شدن سینه ها
 • از بین رفتن هاله نوک سینه
 • جمع شدن خون و ترشح مایع
 • اشکال در فرایند شردهی
 • عوارض مربوط به بیهوشی و… سایر عوارض پس از عمل جراحی که ممکن است رخ بدهد.

به بهای هزینه کم، این جراحی را به دست افراد غیر متخصص نسپارید و سلامتی خود را به خطر نیاندازید.!

جای بخیه در ماموپلاستی چگونه است؟

ماندن جای بخیه موضوعی است که ممکن است بعد از عمل جراحی ماموپلاستی، ذهن شما را درگیر کند و دچار استرس بعد از عمل شوید.

ممکن است این نگرانی برای شما به وجود آید که آیا بعد از عمل جراحی جای زخم و بخیه بماند، اما نگران نباشید اگر موارد بهداشتی و مراقبتی لازم را انجام دهید، جای زخم و بخیه تا مقدار زیادی کاهش خواهد یافت.

ورم سینه بعد از عمل مامو پلاستی و روش درمان آن

ورم سینه بعد از ماموپلاستی کاملا طبیعی است و به طور معمول بهبودی آن به 4 هفته زمان نیاز دارد. اگر می خواهید ورم سینه تان زودتر بهبود یابد از کمپرس یخ استفاده کنید. استفاده از کرم و پمادهایی که پزشک توصیه کرده است را نیز فراموش نکنید.

چرا باید از بهترین جراح ماموپلاستی استفاده کنیم؟

بافت سینه حساسیت زیادی دارد و اگر برای انجام این جراحی به جراح غیر متخصص مراجعه کنید ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به خود وارد کنید.

دوره نقاهت و مراقبت های قبل از عمل برای نتیجه بهتر و کاهش عوارض ماموپلاستی مهم است. یک جراح ماهر با توجه به وضعیت بیمار، بهترین راهنمایی را در مورد دوران نقاهت قبل و بعد از عمل را به شما می گوید.

البته توجه داشته باشید که یک جراح با سابقه ابتدا به خوبی شما را معاینه می کند که ببیند کاندید مناسبی برای این عمل هستید یا خیر. در صورتی که کاندید مناسبی نباشید راه حل دیگری را به شما پیشنهاد می دهد.

توصیه جراحان تاپ کلینیک

برخی از افراد برای انجام این عمل استرس دارند و در نهایت از آن خودداری می کنند و برخی دیگر نیز نگران نتیجه جراحی هستند. اگر شما هم نگران این موضوعات هستید، تیم تاپ کلینیک با بهترین پزشکان و متخصصان جراحی پلاستیک به شما در داشتن سینه با سایز دلخواه کمک می کند.

چرا باید از بهترین جراح ماموپلاستی استفاده کنیم؟

نتیجه گیری

در این مقاله به طور کامل در مورد ماموپلاستی و عوارض آن و همچنین مزایا و قیمت آن صحبت کردیم و همچنین علت استفاده از یک جراح ماهر را توضیح دادیم.

توجه داشته باشید که این نوع جراحی هاحتما باید در مراکز معتبر و توسط جراح متخصص انجام گیرد تا در نهایت موجب رضایت بیمار و جلوگیری از بروز عوارض نامطلوب بعد از جراحی شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره زیر با کارشناسان تاپ کلینک تماس بگیرید.

09394216199

سوالات متداول

چه کسانی می توانند عمل ماموپلاستی را انجام دهند؟

این عمل برای خانم هایی که سینه بزرگ آن ها باعث درد ناحیه گردن می شود یا زیر سینه آن ها دچار التهاب می شود مناسب است.

برش های ماموپلاستی چگونه است؟

این برش ها به سه شکل: برش دور هاله سینه، برش خط عمود و برشتی انجام می گیرد. که بنا به تشخیص پزشک و نسبت به هر فرد متفاوت است.

بعد از ماموپلاستی چه شرایطی را باید رعایت کرد؟

بعد از این عمل تا یک ماه نباید به فعالیت های سنگین بپردازید. استفاده از سینه بند و دستورعمل های پزشک برای نتیجه بهتر از عمل لازم است.

برای کاهش عوارض ماموپلاستی چه باید کرد؟

برای کاهش عوارض ماموپلاستی حتما از یک جراح معتبر استفاده کنید و مراقبت های قبل و بعد از عمل را به خوبی انجام دهید.

منابع:

houstonplasticsurgery

pennmedicine

ماموپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹