ورزش و رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی شکم (ابدومینوپلاستی)

ورزش و رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی شکم (ابدومینوپلاستی)

داشتن فرم بدنی مناسب و شکمی صاف، خواسته اکثر متقاضیان جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) می باشد، که منجر به زیبایی و تناسب اندام آنان می گردد.

در برخی مواقع عوارض ناشی از ابدومینوپلاستی نظیر تورم و کبودی در اطراف شکم ظاهر می شود، که یکی از بهترین روش های کاهش این مشکلات، برخورداری از برنامه ورزشی مناسب بعد از عمل است.

شما با استفاده از حرکات ورزشی در این دوران، می توانید تا میزان زیادی از بروز این عوارض جلوگیری کنید.

از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با تاپ کلینیک همراه باشید تا به بررسی ورزش ها و رژیم های غذایی مناسب بعد از جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) بپردازیم.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

ابدومینوپلاستی یعنی چه

ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم، یک روش جراحی تجمیعی است که برای کاهش حجم و اندازه شکم استفاده می‌شود. در این روش، چربی اضافی و پوست لخت شده در منطقه شکم برداشت می‌شود و عضلات شکم تقویت می‌شوند. این روش به عنوان یک راه حل برای کسانی که با مشکلات مانند شل شدگی پوست، تراز پایین قرارگیری عضلات شکم و تجمع چربی در منطقه شکم روبرو هستند، استفاده می‌شود.

طول دوره نقاهت جراحی شکم

اطلاع از دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم، به میزان زیادی بستگی به نوع عمل متقاضیان و هدف آن ها خواهد داشت. چرا که هرچه محدوده تخلیه چربی و کشیدگی پوست شکم شما بیشتر باشد، طبیعتا احتمال اینکه زمان بهبودی شما نیز بعد از عمل بیشتر باشد، وجود خواهد داشت.

عموما زمانی که متقاضی قصد کشیدگی و کانتورینگ زیاد خطوط شکمی را داشته باشد، به مراحل عمل جراحی، مدت زمان نسبتا زیادی برای بهبود آن و انجام حرکات روزانه نیاز خواهد بود. به این جهت که این روش پهلو ها، کمر و سینه را نیز درگیر می کند.

به طور کلی بعد از انجام عمل زیبایی شکم، به حداقل یک تا سه هفته استراحت نیاز است؛ که این مدت زمان برای انجام ورزش های سنگین ممکن است تا سه ماه نیز افزایش یابد. می توان گفت مهمترین نکته برای آسان و کوتاه کردن دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی، انتخاب یک جراح پلاستیک آموزش دیده است، که الزامات آموزشی و ایمنی دقیق را رعایت کند.

لازم است بدانید که حدود شش هفته بعد از عمل، باید از گن های مخصوص شکم استفاده کنید، که به جلوگیری از تجمع مایعات و مراقبت از شکم کمک می‌کند.

نکته دیگر این است که حداقل یک ماه و نیم از انجام فعالیت شدید باید خودداری کنید. فعالیت‌های این چنینی شامل بلند کردن وزنه‌های ورزشی، دویدن سرعتی یا طولانی مدت، استفاده از حلقه‌های ورزشی، شنا کردن، ورزش‌های رزمی و استفاده از دستگاه‌های ورزشی باشگاهی است.

ورزش های مناسب بعد از جراحی شکم

انجام ورزش های زیر میتواند بعد از جراحی شکم مناسب و مفید باشند:

  1. پیاده روی: پیاده روی در حد متوسط یا سبک می‌تواند به شما کمک کند تا قوام بدن خود را بهبود بخشید و عضلات شکم را تقویت کنید.
  2. شنا: شنا یک ورزش بسیار خوب برای تقویت عضلات شکم است. با استفاده از حرکات آب، می‌توانید عضلات خود را به طور کامل تقویت کنید.
  3. یوگا: یوگا یک ورزش آرامش بخش است که به شما کمک می‌کند عضلات شکم را تقویت کنید و انعطاف پذیری خود را بهبود بخشید.
  4. و…

قبل از شروع هر نوع ورزش پس از جراحی شکم، حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که ورزشی که میخواهید انجام دهید برای شماست مناسب باشد و همچنین راهنمایی های لازم درباره حدود زمان شروع و شدت تمرینات را نیز دریافت کنید.

اهمیت پیاده روی در دوره نقاهت جراحی شکم

اهمیت پیاده روی در دوره نقاهت جراحی شکم

یکی از مناسب ترین حرکات ورزشی مورد استفاده برای دوره نقاهت جراحی شکم، پیاده روی است؛ به همین جهت فرد بهتر است حدود یک هفته الی ده روز بعد مرخص شدن از بیمارستان فرد مقداری پیاده روی نماید و در حین این پروسه از گن های مخصوص به منظور پیشگیری از جمع شدن مایع در زیر پوست ناحیه جراحی استفاده کند.

لازم به ذکر است پیاده روی باید آهسته باشد تا باعث افزایش ضربان قلب برای بیمار نشود.

در نهایت با گذشت ۴ هفته از عمل ابدومینوپلاستی، سرعت پیاده روی باید بیشتر شود و قدم ها بلند تر از سابق برداشته شود، اما هنوز باید از گن های مخصوص استفاده نماید.

از سرگیری حرکات ورزشی بعد از جراحی شکم

این مسئله و سوال مهمی است که افراد از جراح زیبایی شکم خوب خود می پرسند، که چه زمانی بعد از جراحی می توان به فعالیت های سابق خود و همچنین ورزش بپردازند؟

در این زمینه باید اشاره کنیم، چنانچه شما قصد پیاده روی و انجام حرکات عادی روزانه خود را داشته باشید، این امر چیزی در حدود دو هفته بعد از عمل زمان خواهد برد، ولی در صورت علاقه مندی به ادامه حرکات ورزشی مشخص، شما باید بسته به نوع حرکاتی که قصد انجام آن را دارید، چیزی در حدود چهار هفته صبر کنید.

به دلیل آن که ممکن است از سرگیری ورزش و تمرینات سنگین بلافاصله بعد از جراحی منجر به آسیب دیدگی و کبودی پوست اطراف شکم شما شود؛ بنابراین با این که انجام ورزش بعد از جراحی زیبایی شکم مهم است، ولی باید به بدن خود توجه کرده و با توجه به شرایط فیزیکی فعالیت های بدنی را آغاز کنید.

زمان شروع این فعالیت ها در افراد مختلف، متفاوت است. علاوه بر موارد ذکر شده توصیه می شود آغاز حرکات ورزشی خود را بعد از عمل، بر اساس برنامه ای مشخص دنبال کنید، که این برنامه نیز با هماهنگی پزشک متخصص شما می تواند انجام گیرد؛ تا به این طریق با نحوه انجام حرکات مدنظر خود در دوره نقاهت جراحی بیشتر آشنا شوید.

طبق تجربه می توان گفت بیشتر ورزش ها فعالیت های عادی و نیمه سنگینی که فرد بعد از جراحی می تواند انجام دهد، از هفته دوم جراحی آغاز می شود.

از سرگیری حرکات ورزشی بعد از جراحی شکم

دو هفته بعد از عمل زیبایی شکم

در این مدت پزشک با استفاده از گن های مخصوص و ضدعفونی مداوم، باعث کاهش التهاب ناحیه جراحی شده و شما برای بهبود گردش خون و جلوگیری از کبودی بیش از حد ناحیه جراحی خود، می توانید با کاهش درد خود، فعالیت هایی نظیر پیاده روی در سطوح صاف را شروع کنید.

چهار هفته بعد از عمل ابدومینوپلاستی

افرادی که قبل از جراحی زیبایی شکم، از وزنه در زمان ورزش استفاده می کرده اند، می توانند استفاده از وزنه را از سر بگیرند؛ ولی باید میزان وزنه را کمتر از سابق انتخاب کرده و در حد توان از وزنه استفاده کنند تا به این وسیله فشار اضافی به ناحیه جراحی آن ها وارد نگردد.

حتی توصیه می شود برای این که تورم و التهاب در محل جراحی بروز نکند، از وزن های سبک تر شروع نمایند. با گذشت زمان می توانند میزان وزنه را افزایش دهد و تعداد بیشتری از وزنه در تمرینات خود استفاده کنند.

رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی شکم

طبق گفته پزشکان، بعد از جراحی ابدومینوپلاستی بهتر است از مواد غذایی کم چرب و کم نمک استفاده کرده و رژیم غذایی ساده ای را رعایت نمود.

فرد در این دوره به منظور ترمیم و بهبودی کامل، بعد از جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی بهتر است از مواد غذایی حاوی امگا ۳ و یا مکمل های آن استفاده نماید.

برای کسب اطلاعات کامل در زمینه رژیم غذایی بعد از این عمل جراحی، پیشنهاد می کنیم مقاله مناسب ترین رژیم غذایی بعد از ابدومینوپلاستی را مطالعه بفرمایید.

رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی شکم

سخن آخر

انجام حرکات ورزشی، یکی از بهترین روش های کاهش دوره نقاهت و بهبود شرایط جسمی در دوره پس از جراحی شکم است، که توسط پزشکان معرفی می شود.

انجام ورزش در دوره نقاهت جراحی، علاوه بر کمک به بهبود گردش خون در ناحیه جراحی، به بزرگ نشدن بیش از حد شکم نیز کمک شایانی می کند.

پزشکان و متخصصان زیبایی، صرف نظر از این که بیماران با تصور بازسازی بدن خود و حتی کاهش وزن، این جراحی را انجام داده اند، با این حال همواره ورزش را به عنوان داشتن یک زندگی سالم و حفظ تناسب اندام بعد از جراحی به بیماران خود توصیه می کنند.

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد عابدومینوپلاستی (جراحی شکم) می توانید با مشاوران متخصص ما در حوزه عمل های زیبایی در مرکز مشاوره تاپ کلینیک تماس گرفته و سوالات و ابهامات خود را در این خصوص حل کنید و از خدمات مشاوره رایگان ما نیز بهرمند شوید.

09394216199

سوالات متداول

چه مدت زمان بعد از جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی، می توان ورزش را از سر گرفت؟

دو هفته الی بیست روز

رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی شکم شامل چه مواردی می شود؟

مواد غذایی کم چرب و کم نمک – مکمل های حاوی امگا 3 و…

دسته‌بندی نشدهدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹