ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در مردان

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی به معنای بزرگ شدن پستان مردانه به صورتی نامتناسب با اعضای دیگر بدن است و به دلیل افزایش بافت مجرای استروما و بافت چربی پستان رخ می دهد.

بزرگ شدن سینه آقایان ممکن است در یکی از پستان ها و یا در هر دو پستان به وجود آید. میزان رشد بیماری در هر دو پستان می تواند متفاوت باشد و لزوما یکسان نیست.

در این مقاله قصد داریم با ژنیکوماستی، علل به وجود آمدن آن و نحوه درمان و جراحی این عارضه بیشتر آشنا شویم با ما همراه باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ژینکوماستی، مشاوره و رزرو میتوانید از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

آشنایی با ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در مردان

“Gynecomastia”یک بیماری رایج در مردان و اغلب بزرگسالان است که ۳۶ درصد از مردان را درگیر کرده است.

ژنیکوماستی به بزرگی بافت سینه‌ها در آقایان گفته می‌شود، که با عدم تعادل هورمون‌های بدن به وجود می آید، در صورتی که سطح هورمون‌های زنانه مانند استروژن در بدن مردان افزایش یابد باعث عدم تعادل با هورمون های مردانه یا آندروژن ها می‌شود و در نتیجه باعث بزرگ شدن سینه‌های مردان میشود.

علل به وجود آمدن بیماری ژنیکوماستی  چیست؟

بزرگ شدن سینه در مرداندلایل بسیار زیادی برای به وجود آمدن عارضه ژنیکوماستی وجود دارد.

رایج ترین علت های آن به صورت زیر است:

 • افزایش وزن زیاد
 • زمینه ارثی
 • داشتن بیماری هایی مانند بیماری های کبدی
 • تغییرات هورمونی
 • تاثیرات جانبی ناشی از مصرف برخی از داروها
 • مصرف داروهای استروئیدی
 • مصرف ماری جوانا
 • بیماری‌هایی که بیضه ها را درگیر می‌کنند
 • مشکلات تیروئیدی
 • برخی سرطان‌ها از جمله تومورهای ریه، غده هیپوفیز و یا غدد آدرنال
 • چاقی و اضافه وزن که منجر به افزایش هورمون استروژن می‌شود
 • نارسایی کلیوی

جراحی ژنیکوماستی چگونه انجام می گیرد؟

برای مشکل بزرگ شدن پستان در مردان، جراحی ژنیکوماستی درمان قطعی محسوب می‌شود، کافی است به پزشک متخصص جراحی‌های زیبایی یا عمومی، مراجعه نمایید.

جراحی یکی از روش های درمان بزرگی پستان یا همان ژ‌نیکوماستی در مردان است. در این روش می‌توان با ایجاد یک برش کوچک در ناحیه نوک سینه، چربی و بافت‌های اضافی را از سینه خارج کرد.

در برخی مواقع می‌توان از دستگاه لیپوساکشن برای خارج کردن چربی استفاده کرد. لازم به ذکر است که جای زخم در این شرایط مشخص نخواهد بود. مدت زمان انجام این جراحی نهایتا دو ساعت خواهد بود که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

بعد از انجام عمل جراحی نیاز به بستری شدن در بیمارستان نبوده و فرد می‌تواند به خانه برود. بعد از انجام جراحی فرد باید تا ۲ هفته از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان خودداری کند.ژنیکوماستی

علایم ژنیکوماستی کدام اند؟

علائم ژنیکوماستی شامل:

 • تورم غیرعادی بافت سینه
 • بزرگ‌ شدن یکی از سینه ها و یا هر دو
 • حساسیت نسبت به تماس فیزیکی
 • احساس درد در ناحیه سینه
 • تجمع چربی به صورت موضعی
 • ترشح مایعات از نوک سینه
 • پوست اضافه

ژنیکوماستی خفیف

ژنیکوماستی خفیف یا عارضه بزرگ شدن سینه عارضه ای است که اغلب بین مردان و پسران و در سن بلوغ شایع است که به دلیل اختلال در غدد درون ریز است و می­توان گفت جزو علائم رایج بشمار می رود.

البته این مساله نگران کننده نیست و معمولا در عرض چند ماه، خود به خود رفع می شود. این عارضه ممکن است در هر دو پستان رخ دهد. از نشانه های ظاهری این بیماری این است که نوک پستان ها در مردان برجسته می شود.

بزرگی سینه مردانه چه تاثیری بر زندگی افراد دارد؟

بزرگ شدن سینه ها در آقایان باعث از بین رفتن اعتماد به نفس و خجالت، بروز اضطراب و مشکلات عملکردی و ناراحتی های روانی می شود.

در نظر داشته باشید که عدم درمان این بیماری ممکن است آن را به بیماری بدخیم تبدیل کند. به همین دلیل ژنیکوماستی یکی از رایج ترین دلایل مراجعه آقایان و مشاور پزشکی برای بهبود وضعیت پستان ها است.

روش درمان ژنیکوماستی به چه صورت است؟

دو روش برای درمان بیماری بزرگ شدن سینه مردان بسیار رایج است:

1-درمان دارویی

درمان دارویی اغلب در مراحل اولیه بیماری و در زمان پرولیفراتیو مورد استفاده قرار می گیرد که در این مرحله نیز موثرتر است. در صورتی که پس از دوره دارو درمانی پیشرفت چندانی در روند بیماری مشاهده نکردید و یا بیماری چندین سال ادامه پیدا کرد، بهتر است روش جراحی را انتخاب کند.

 2-درمان از طریق جراحی ژنیکوماستی

روش هایی که برای جراحی ژنیکوماستی در نظر گرفته شده است، شامل رزکسیون یا برش باز، لیپوساکشن و رزکسیون به همراه کاهش پوست است.

آمار و مطالعاتی که در زمینه جراحی های پلاستیک انجام شده است، نشان می دهد سطح بالایی از افراد از نتیجه جراحی راضی بوده اند.

اما باید در نظر داشت جراحی همیشه رضایت افراد را به دنبال نخواهد داشت و موارد بسیار زیادی در نتیجه جراحی تاثیر گذار هستند.

برای درمان ژنیکوماستی از جراحی پلاستیک که به آن کاهش ماموپلاستی نیز می گویند، استفاده می کنند و طی این روش با کاهش سایز سینه ها، این عضو را صاف کرده و تلاش می کنند تا خطوط قفسه سینه دقیق تر شده و افزایش پیدا کند.

تصور نکنید که اگر به بیماری بزرگ شدن سینه مردانه دچار شده اید، جراحی ژنیکوماستی برای شما بسیار مناسب است. باید حتماً با جراح خود صحبت کنید تا شرایط و وضعیت عمومی شما را ارزیابی کند تا بتواند بهترین روش موثر را ارائه دهد.جراحی ژنیکوماستی در مردان

چه مواردی را پیش از عمل باید رعایت کنید؟

مواردی همچون: 

 1. در نظر داشته باشید، در صورتی که وزن بالایی دارید، باید به وزن ایده آل خود برسید و حتما وزن خود را کاهش دهید. طی این فرایند ممکن است دیگر نیاز به انجام جراحی نداشته باشید.
 2. در مورد داروهایی که مصرف می کنید با جراح سینه خود مشورت کنید. زیرا ممکن است نیاز باشد تا مصرف برخی از آن ها را متوقف کنید.
 3. به هیچ عنوان سیگار نکشید و یا از مواد مخدر استفاده نکنید.
 4. تاریخچه کاملی از موارد پزشکی گذشته خود شامل داروهایی که مصرف کرده اید و یا در حال مصرف آن هستید، تهیه کنید و جراح خود را از هر گونه بیماری، آلرژی و هر موردی که فکر می کنید در روند درمان موثر است، آگاه کنید.
 5. ممکن است از شما بخواهند موادی مانند سیر و جینسینگ را مصرف نکنید. چرا که ممکن است به علت خاصیت التهابی که دارند در بیهوشی اثر منفی بگذارند.
 6. قبل از انجام جراحی آزمایش خون، آزمایش اشعه ایکس و الکتروکاردیوگرافی را برای اطمینان از عمل کرد مثبت قلب انجام دهید.

جراحی ژنیکوماستی برای چه کسانی مناسب است؟

ژنیکوماستی برای افرادی که دارای شرایط زیر باشند مناسب است:

 • افرادی که مدتی دارو مصرف کرده اند و با این وجود در روند درمان تاثیری نداشته و راضی نیستند.
 • کسانی که به دلیل بافت متناقض پستان و یا درد پستان احساس ناراحتی دارند.
 • کسانی که کاملا از لحاظ جسمی سالم هستند.
 • افرادی که می دانند با جراحی درمان خواهند شد.
 • افرادی که سینه هایشان به طور کامل رشد کرده و رشد آن متوقف شده است. (این جراحی در نوجوانان توصیه نمی شود)
 • کسانی که به هیچ عنوان سیگار و یامواد مخدر مصرف نمی کنند.

جراحی سینه مردانه

نکات مهمی که قبل از ژنیکوماستی باید بدانید

قبل از اینکه اقدام به جراحی کاهش سینه کنید، نکات مهمی وجود دارد که باید از آنها  آگاه باشید:

 1. جراحی برای برطرف کردن ژنیکوماستی احتیاج به برش دارد. با وجود آن که اکثر برش ها در نواحی و خطوط طبیعی و محل هایی که چین دارند انجام می‌شود، ممکن است برخی از آن ها قابل مشاهده باشند.
 2. پسران جوان و نوجوانی که سینه های آن ها کاملا رشد نکرده وبه اندازه نهایی آن نرسیده است، باید چندین سال صبر کنند تا سینه های آن ها کاملا رشد کند.
 3. جراحی کاهش سینه برای آقایانی که دارای اضافه وزن هستند و می خواهند وزن خود را کم کنند توصیه نمی شود.
 4. اگر بروز بیماری به دلیل مصرف الکل، داروهای خاص و یا استروئیدی باشد، قبل از اقدام به جراحی باید مصرف آنها کاملاً قطع شود. چرا که پس از  جراحی ممکن است پستان ها دوباره به حالت قبل خود باز گردند.
 5. در نظر داشته باشید که برای آنکه نتیجه جراحی پایدار باقی بماند، باید وزن شما تقریباً برای همیشه ثابت باشد.

اگر اقدام به درمان ژنیکوماستی نکنیم، چه اتفاقی می افتد ؟

در مراحل اولیه این بیماری با بزرگ شدن بافت سینه و زیاد شدن رسوبات چربی در قفسه سینه مشخص می شود. که با گذشت زمان، باعث ایجاد حساسیت در قسمت سینه و ناراحتی هنگام لمس یا در حین حرکت می شود. در صورت عدم درمان، این درد خفیف بیشتر شده و بافت سینه هم به بزرگ شدن ادامه دهد.

چگونگی تشخیص ژنیکوماستی

پزشک معمولا علائم، سابقه پزشکی و سابقه بیماری های خانوادگی بررسی میکند. و بافت پستان، بخش های تناسلی و شکم را هم معاینه فیزیکی میکند.

اگر دلیل ژنیکوماستی عدم تعادل هورمونی باشد، مشکل خود بخود رفع می شود. اگر تورم ایجاد شده به شکل غیر نرمالی بزرگ، حساس یا یک طرفه باشد پزشک دستور تست خون را می دهد تا احتمال وجود سرطان را بررسی کند. آزمایش های دیگر برای حذف بیماری های دیگر هم انجام می شود.

همچنین ممکن است پزشک آزمایش های دیگری مانند ماموگرافی، سونوگرافی پستان، عکس (X-ray) از سینه، اسکن (MRI) را هم بخواهد.

پیشگیری از بروز ژنیکوماستی

اقداماتی وجود دارند که احتمال بروز ژنیکوماستی را به حداقل می رسانند، از جمله:

 • عدم مصرف برخی داروها
 • عدم نوشیدن مشروبات الکلی و یا مصرف در حد متعادل
 • مصرف هر گونه دارو با مشورت پزشک

همچنین ژنیکوماستی می تواند اثراتی را نیز بر روی سلامت ذهنی و اعتماد به نفس فرد بگذارد و فرد از ظاهر خود خجالت بکشد، که توصیه می‌شود این افراد حتما با اطرافیان و پزشک خود مشورت کنند و با حمایت خانواده و توصیه پزشک مناسب ترین جراحی را برای درمان ژنیکوماستی خود انتخاب کنند.

آیا عمل ژنیکوماستی ممکن است خطری داشته باشد؟

توجه داشته باشید که هیچ جراحی بدون خطر نیست و ژنیکوماستی نیز یک سری عوارض و خطرهایی در پی دارد.

خطرات ژنیکوماستی شامل:

 • حساسیت به مواد و وسایل استفاده شده
 • خطر خونریزی یا هماتوم و یا لخته شدن خون
 • خطر بیهوشی
 • عدم تقارن سینه و یا بی نظمی در ظاهر آن
 • در برخی موارد ممکن است احتمال جراحی مجدد وجود داشته باشد.
 • تغییر حس نوک پستان که ممکن است به طور موقت یا دائمی باشد.
 • ممکن است بافت چربی که در سینه وجود دارد از بین برود.

آیا ژنیکوماستی خطر جدی است؟

ژنیکوماستی بیماری جدی نیست و صدمات جبران ناپذیری به همراه ندارد، اما در بیشتر مواقع باعث تضعیف روحیه و اعتماد بنفس درمردان میشود. احتمال احساس درد در بافت سینه نیز در برخی مواقع وجود دارد.

جراحی سینه مردان

آیا عمل ژنیکوماستی شامل بیمه می شود؟

عمل های زیبایی شامل بیمه نمی شوند و ژنیکوماستی نیز تحت پوشش هیچ بیمه ای قرار نمی گیرد حتی اگر در بیمارستان دولتی انجام شود.

انجام عمل ژنیکوماستی در هر فرد متفاوت است و انجام آن هزینه بالایی دارد. عوامل موثر در تعیین هزینه ژنیکوماستی شامل عواملی چون دستمزد پزشک، هزینه کلینیک و یا بیمارستان و شرایط فیزیکی بیمار بستگی دارد.

توصیه جراحان تاپ کلینیک

به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که با نشانه‌های این بیماری در خود، هر چند کم مواجه شدید، به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

علت ایجاد ژنیکوماستی را دریابید و مراحل درمان را با مراقب هایی که در بالا ذکر کردیم طی کنید و در انتخاب جراح خود حساسیت به خرج دهید.

در غیر این صورت، بهتر است که از رویکرد درمان ژنیکوماستی با ورزش در همان مراحل اولیه، جهت کنترل بیماری استفاده نمایید.

نمونه ویدیویی و تصویری ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در مردان

 

نتیجه گیری

بزرگ شدن سینه در مردان باعث استرس و ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس می شود، خوشبختانه در بسیاری از موارد ژنیکوماستی با گذشت زمان و متعادل شدن هورمون ها در بدن رفع میشود، با این حال برای کسانی که مدت زیادیست درگیر این عارضه هستند روش های درمانی موثری وجود دارد که در این مقاله به توضیح آنها پرداختیم.

جهت دریافت مشاوره تخصصی برای درمان ژنیکوماستی میتوانید از طریق شماره زیر با متخصصین تاپ کلینیک در ارتباط باشید.

09394216199

سوالات متداول ژنیکوماستی

 برای ژنیکوماستی چگونه باید آماده شویم؟

قبل از عمل آزمایشات را انجام دهید و مصرف دخانیات را قطع کنید.

 آیا بزرگ شدن پستان ژنیکوماستی است؟

بزرگ شدن پستان تنها ژنیکوماستی نیست و ممکن است بزرگ شدن سینه ها در اثر انباشتگی چربی باشد نه رشد بافت سینه.

 عوارض ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی یک سری عوارض موقت دارد ازجمله: بی حسی، درد، تورم و کبودی و جای اسکار.

 آیا ژنیکوماستی درد دارد؟

درد ژنیکوماستی کم است و با داروی مسکن دردی نخواهید داشت.

منابع:

mayoclinic

ericpbachelormd

ژنیکوماستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹