علت بزرگ شدن سينه مردان و راه های درمان آن

علت بزرگ شدن سینه مردان و راه های درمان آن

بزرگ شدن سینه مردان یا همان ژنیکوماستی در مردان به وجود می آید. علت بزرگی سینه در مردان، به هم خوردن تعادل هورمونی است.

هورمون های جنسی که در این بیماری دخیل هستند، هورمون های استروژن وتستوسترون هستند. بهم خوردن تعادل این دو هورمون سبب ایجاد بزرگی سینه در مردان یا همان ژنیکوماستی ایجاد می شود.

در ژنیکوماستی گاه هر دو سینه و گاه تنها یک سینه درگیر است. مردانی که دارای اضافه وزن هستند، بزرگ شدن سینه در آن ها نیز طبیعی است.علت بزرگ شدن سینه مردن

بعضی اوقات، در پسرانی که در سنین بلوغ هستند، و یا مردان بالغ احتمال دارد به علت تغییرات هورمونی که در بدن به صورت طبیعی صورت می گیرد، دچار ژنیکوماستی می شوند.

اگر شما هم درگیر بزرگی سینه هایتان هستید با این مطلب همراه ما باشید که به علت این موضوع و راه های درمان و پیشگیری آن می پردازیم:

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ژینکوماستی، مشاوره و رزرو میتوانید از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

علت بزرگ شدن سینه مردان

همانطور که در بالا گفتیم، بزرگی سینه مردان بیشتر به علت تغییرات هورمونی رخ می دهد.

هورمون استروژن که در آقایان بیشتر است که ویژگی های ثانویه مردانه را شامل می شود.

در مقابل این هورمون، هورمون استروژن است که بیشتر در خانم ها وجود دارد و سبب ویژگی های ثانویه زنانه می شود.

حال اگر میزان هورمون تستوسترون کمتر از میزان هورمون استروژن باشد، در مردان شاهد بزرگ شدن سینه ها یا همان ژنیکوماستی خواهیم بود.

برای بسیاری این سوال پیش می آید که این عدم تعادل هورمونی به چه علت به وجود می آید. در ادامه به بررسی این عوامل می پردازیم.

عوامل موثر در وجود آمدن ژنیکوماستی

عوامل متعدی میتوانند باعث بروز ژنیکوماستی شوند که عبارتند از: :

مصرف انواع مختلف داروها

برخی از داروها می‌توانند منجر به بزرگ شدن سینه مردان(ژنیکوماستی) شوند که عبارتند از:

 • داروهای آنتی‌آندروژنی: که برای درمان بزرگی پروستات، سرطان پروستات و سایر بیماری‌ها مصرف می‌شوند. به عنوان مثال، می‌توان به داروهای (flutamide)، (finasteride ) و (spironolactone ) اشاره کرد.
 • استروئید آنابولیک یا همان (داروهای انرژی زا) که توسط پزشکان برای برخی بیماری‌ها تجویز می‌شوند و یا گاهی اوقات توسط ورزشکاران به طور غیرقانونی و غیر طبیعی برای عضله‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • ژنیکوماستی ممکن است در مردانی که مبتلا به ایدز (HIV) مثبت که از درمان خاصی به نام درمان ضد رترو ویروسی، که شامل مصرف سه مورد یا بیشتر، از داروهای ضد رترو ویروسی می‌شود بهره می‌برند، نیز بروز پیدا کند. داروی اِفاویرنز(Efavirenz) بیش از سایر داروهای درمان HIV با ژنیکوماستی مرتبط دانسته می‌شود.
  • داروهای ضداضطراب مانند دیازپام(diazepam ) (با نام تجاری والیوم)
  • داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای
  • داروهای آنتی‌بیوتیک
  • داروهای زخم معده مانند (cimetidine )
  • دارو هایی که برای درمان‌های سرطان تجویز شدند
  • داروهایی که برای درمان نارسایی‌های قلبی مصرف میشوند مانند: دیگوکسین (digoxin ) و داروهای مسدودکننده کانال کلسیم.
  • داروهای تخلیه معده مانند:(metoclopramide )
  • مصرف مواد مخدر یا الکل، ماری جوانا، متادون، هروئین

ابتلا به برخی بیماری‌های خاص

همچنین بیماری هایی زیر نیز میتوانند باعث بروز ژینکوماستی شود مانند:

 • هیپوگنادیسم: بیماری هایی که در سطح تولید و روند طبیعی هورمون های جنسی تداخل به وجود می آورند، از جمله این بیماری ها سندروم کلاین فلتر، نارسایی غده هیپوفیز هستند.
 • تومور: برخی از تومور ها و غده ها که بیضه ها و غدد فوق کلیوی و قسمت هیپوفیز مغز را درگیر می کنند و این امر سبب می شود تا تولید هورمون های زنانه و مردانه به هم بخورد.
 • پرکاری تیروئید: اگر غده تیروئيد بدن دچار کم کاری شود، شاهد تولید هورمون تیروکسین در مقادیر بالا خواهیم بود.
 • نارسایی کلیه: در افرادی که دیالیز می شوند، به علت این که تغییرات هورمونی ناشی از نارسایی کلیوی به وجود می آید، ژنیکوماستی ایجاد می شود.
 • نارسایی کبدی و سیروز: تغییراتی که در سطح هورمون ها ناشی از مشکلات کبدی به وجود می آید و دارو هایی که در درمان سیروز موثر است، سبب ایجاد ژنیکوماستی به وجود می آید.

داشتن سوءتغذیه

 • زمانی که مواد غذایی که به بدن کمتر از نیاز طبیعی بدن برسد، و در این حالت سطح استروژن ثابت باقی می ماند. در این وضعیت شاهد کاهش سطح تستوسترون و در پی آن عدم تعادل هورمونی خواهیم بود.

ژنیکوماستی

علائم ژنیکوماستی چیست؟

بزرگ شدن سینه از علائم ژنیکوماستی است که به صورت قرینه و یا یکی از سینه ها دیده می شود. منطقه بزرگ شده ممکن است به لمس حساس باشد.

روش های درمان دارویی بزرگی سینه در مردان

پزشکان عموما برای درمان ژنیکوماستی از سه دسته دارو استفاده می کنند.

روش های درمان دارویی بزرگی سینه در مردان:

 • آندروژن ها: مانند تستسترون، دانازول
 • آنتی استروژن ها: مانند کلومیفن، تاموکسفین
 • داروهای مهارکننده آروماتوز: مانند داروهای لتروزول و آناستروزول

داروهایی که بیشتر پزشکان در درمان ژنیکوماستی تجویز می کنند، رالوکسیفن (Evista) و تاموکسی فن (Soltamox) هستند که در درمان سرطان پستان استفاده می شوند.

گزینه دوم و قطعی تری که پزشکان به مبتلایان به ژنیکوماستی تجویز می کنند، گزینه جراحی است.

درمان بزرگی سینه مردان با لیپوساکشن

ممکن است شما اطلاعاتی را در مورد لیپوساکشن داشته باشید. این روش برای از بین بردن چربی های اضافی که در ناحیه سینه وجود دارند نیز به کار می رود که تاثیری بر غدد پستان ندارد.

ماستکتومی خود یک روش جراحی است که در این روش جراح بافت غده پستان را برمی دارد. این جراحی از طریق برش کوچکی که انجام می شود صورت می گیرد. این جراحی دوره بهبودی نسبتا کوتاهی دارد.

این جراحی هایی که صورت می گیرد عموما شامل جراحی های ترمیمی و زیبایی هستند تا فرم دلخواه شما را به شما می دهد.

جراحی ژنیکوماستی

نحوه پیشگیری از بزرگ شدن سینه در مردان

دانستیم که اصلی ترین دلیل بزرگ شدن سینه مردان، هورمونی است اما عواملی وجود دارد که با رعایت آنها میتوان از بروز ژنیکوماستی پیشگیری کرد که به شرح زیر هستند:

 • پرهیز از مصرف مواد مخدر و برخی داروها: به عنوان مثال، داروهای استروئیدی و آندروژنی، انواع داروهای آمفتامین، هروئین و ماری‌جوانا؛
 • پرهیز از مصرف الکل: مصرف مشروبات الکلی خطر ابتلا به ژنیکوماستی را افزایش می‌دهد.
 • بررسی داروهای مصرفی: مصرف برخی دارو ها میتوانند باعث بروز ژنیکوماستی شوند اگر جدیدا داروی مصرف میکند و فکر میکند که سینه های شما بزرگ تر شده، از پزشک معالج خود بخواهید، داروهای شما را عوض کند.

توصیه جراحان تاپ کلینیک

اگر از بزرگی سینه هایتان رنج می برید و بخاطر آن خجالت می کشید نگران این موضوع نباشید چون خطرناک نیست تنها به موقع برای درمان آن اقدام کنید.

ژنیکوماستی را با دارو و در موارد شدیدتر با جراحی می توانید درمان کنید. جراحی یک روش قطعی است و نتیجه آن زمانبر نیست.

اگر نگران بزرگی سینه هایتان هستید همین حالا برای درمان اقدام کنید.

در پایان

در این مقاله از تاپ کلینک با ژینکوماستی، علت بروز و نحوه درمان آن آشنا شدیم اگر شما نیز با این عارضه روبرو هستید میتوانید از طریق شماره زیر با مشاورین تاپ کلینک تماس گرفته و با اطمینان خاطر نسبت به درمان ژنیکوماستی اقدام کنید.

جهت دریافت مشاوره تخصصی و اقدام به درمان بزرگ شدن سینه ها (ژینکوماستی) میتوانید از طریق شماره زیر با متخصصین تاپ کلینیک در ارتباط باشید.

09394216199

سوالات متداول علت بزرگ شدن سینه مردان

1_ آیا علت بزرگ شدن پشتان ژنیکوماستی است؟

خیر، علت تمام موارد بزرگ شدن سینه مردانه، ژنیکوماستی نیست. ممکن است ژنیکوماستی کاذب باشد یعنی بر اثر انباشته شدن چربی باشد نه رشد بافت سینه.

2_ جراحی کوچک کردن سینه را کجا انجام می دهند؟

جراحی ژنیکوماستی به صورت سرپایی در کلینیک جراحی یا در بیمارستان انجام می گیرد. بر اساس نوع خاص عمل شما این عمل با بی هوشی یا بی حسی انجام می گیرد.

3_ هزینه درمان بزرگی سینه مردان چقدر است؟

هزینه جراحی ژنیکوماستی بر اساس یک سری فاکتورها از جمله دستمزد جراح، هزینه داروها و آزمایشات تعیین می شود.

 

ژنیکوماستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

4 دیدگاه

 • سلام پسری ۱۸ ساله هستم و از وقتی که یادم میاد مشکل بزرگی سینه دارم
  یه مدتی طولانی چاق بودم و اضافه وزن داشتم ولی الان دو سالی هست که لاغر کردم تا جایی که اصلا اضافه وزن ندارم اما تغییری در اندازه ی سینه مشاهده نکردم حتی یک ماهه خیلی سخت ورزش میکنم اما نتیجه ای نمیگیرم نمیدونم مشکل از کجاست و دیگه دارم کلافه میشم میشه لطفا کمک کنید

 • سلام من ۲۹ سالم هست و حدود ۶ الی ۷ سال هست که سینه سمت راستم بزرگ تر از سینه سمت چپم هست و هیچ گونه دردی هم ندارم حتی زمانی که خودم با دستم فشارش میدم درد ندارد و احساس می کنم یه چیزی حالت مایع
  داخل سینه م هست و چون تا الان مشکلی نداشتم باهاش اقدام به پزشک نکردم ولی یه مدت به باشگاه بدنسازی میرم و به خاطر بد فرم بودن ظاهر سینه هام می خوام به بزشک مراجعه کنم می خواستم بدونم من باید عمل جراحی کنم یا
  با دارو بر طرف میشه؟

  • دوست عزیز ژنیکوماستی یا بزرگی سینه مردان با دارو حل نمی شه و الان که می گید باشگاه هم میرید برای این موضوع و بزرگی سینه تون بد هستش بهتره با یک پزشک حتما صحبت کنید و هرچه زودتر آن را درمان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹