عوارض رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی

تمامی عوارض رینوپلاستی

رینوپلاستی عمل جراحی است که معمولاً توسط جراح گوش و حلق و بینی، جراح فک و صورت یا جراح پلاستیک به منظور اهداف زیبایی یا اهداف ترمیمی همچون اصلاح آسیب‌ها، نقص مادرزادی یا مشکلات تنفسی اعمال کرد.جراحی بینی

جراحی بینی می‌تواند با دیگر عمل‌های جراحی مانند جراحی زيبایی پلک با بزرگ ‌کردن چانه به منظور بهبود نتایج زیبایی نیز ترکیب شود.

این جراحی یک سری عوارض دارد که در مطلب زیر و با توجه به سوالات اکثر بیماران در مورد آن بحث می کنیم.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

آیا هدف از جراحی زیبایی رسیدن به زیبایی کامل است؟

هدف هر عمل زیبایی بهبود بخشیدن به وضع ظاهری است نه رسیدن به زیبایی کامل و مطلق و هر فردی که متقاضی این عمل است ممکن است به دلایل مختلفی گزینه خوبی برای جراحی نباشد به همین دلیل جراحی برای هر فرد متقاضی توصیه نمی شود.

علت نارضایتی در بینی گوشتی چیست؟

بینی گوشتی دارای پوستی ضخیم و غضروفهای نوک بینی ضعیف است و غدد چربی پوست این بینی ها معمولا زیاد است و نفوذ این غدد در بین پوست باعث ضخیم شدن پوست شده است.

جراح در طی عمل زیبایی بینی نمی تواند جنس پوست را تغییر دهد و فقط  بر روی غضروف و استخوان بینی کار می کند و به همین دلیل نوک بینی کسانی که بینی آنها گوشتی است بعد از عمل خیلی جمع نمی شود و ممکن است بعد از عمل، فرد عمل شده از جمع  نشدن نوک بینی اش ناراضی باشد.

جراح ضمن بررسی کلیه جوانب قبل از عمل در مورد وضعیت پوست فرد نیز به بیمار توضیح خواهد داد.

اگر نوک بینی خیلی بزرگی دارید و این بزرگ بودن نوک بینی بدلیل ضخامت پوست باشد ما با محدودیت های یاد شده مواجهیم اما اگر بزرگی نوک بینی بدلیل بزرگ بودن غضروفهای نوک بینی باشد این بینی گوشتی نیست و برای عمل کردن مشکلی ندارد.

اگر در مورد جنس پوست بینی خودتان و گوشتی بودن یا نبودن آن ابهامی دارید  توصیه می کنم حضورا مراجعه کنید تا از نزدیک بینی شما معاینه شود. برای این منظور می توانید با مشاوران ما در تاپ کلینیک تماس بگیرید.

عوارض عمل بینی

عوارض و خطرات جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی با خطرات زیادی همراه است زیرا انتظارات بیمار و پزشک همیشه با هم مطابقت ندارد. علاوه بر ناهنجاری های بعد از عمل، بسیاری از خطرات و عوارض در نظر گرفته شده است.

این عوارض و خطرات شامل:

 • کاهش رینوپلاستی به عنوان مثال می تواند باعث اختلال در تنفس شود که در 70٪ از بیماران جراحی زیبایی بینی گزارش شده است با این وجود باید توجه داشت که زخم ها و از بین رفتن مخاط است که  احساس “بینی مسدود شده” را به شخص می دهد.
 •  یکی از خطرات اصلی پیوندهای اتوژن جابجایی و جذب هستند و آلوپلاست ها  نیز می توانند باعث عفونت شوند. از این نظر ایمپلنتهای سیلیکون با عوارض کمتری نسبت سایر مواد می توانند بین 5 تا 20 درصد عوارض داشته باشند.
 • عوارض پوستی و بافت های نرم از جمله  بی حسی، کیست ناشی از مخاط آواره یا زیر گرانولومای پوستی می تواند ناشی از مواد پماد باشد. تورم بعد از عمل عمدتاً به پوکی استخوان بستگی دارد. پوکی استخوان همچنین می تواند باعث آسیب دیدگی در ناحیه مداری شود.
 • عفونت بینی نادر است اما گاهی می تواند خطرناک باشند. پوکی استخوان همچنین می تواند باعث آسیب دیدگی در ناحیه مداری شود و گزارش هایی در مورد سایر خطرات دیگر مانند رینولیوره، آسیب مغزی، فیستول بین سینوس و شریان کاروتید، آنوریسم و ترومبوز سینوس غاری وجود دارد. با آسیب رساندن به رگ ها و اعصاب، تغییر رنگ دندانها امکان پذیر است.

جراحی بینی برای افرادی که آلرژی دارند یا عینکی هستند چگونه است؟

مبتلایان به آلرژی بینی هم می توانند تحت عمل جراحی قرار گیرند اما لازم است این افراد از قبل از عمل تا مدتی بعد از عمل  تحت درمان با داروهای ضد حساسیت قرار گیرند.

جراحی بینی روی دید و حالت چشم اثری ندارد اما از آنجائیکه تا مدتی بعد از عمل نمی توانید از عینک استفاده کنید، اگر تصمیم دارید لیزیک هم انجام دهید بهتر است ابتدا عمل لیزیک چشم را انجام دهید تا بعد از عمل بینی نیاز به عینک نداشته باشید.

وجود پلاکهای ارتودنسی مانعی برای عمل بینی نیست و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. با توجه به اینکه امروزه در مراکز جراحی خصوصی کمتر از هالوتان و سایر گازهای بیهوشی دهنده استنشاقی استفاده می شود و داروهای جدید بیهوشی اثرات کبدی یا ندارند و یا اگر هم داشته باشند این تاثیر اندک است، لذا چنانچه در گذشته نزدیکی بیهوشی داشته اید، ضرورتی ندارد که از بیهوشی قبلی شما زمان زیادی گذشته باشد.

چند نکته برای سرعت بخشیدن به زمان بازیابی جراحی زیبایی بینی

ممکن است مشتاق دیدن نتایج عمل جراحی زیبایی بینی (فوریت بینی) بلافاصله باشید، اما روند بهبودی به زمان نیاز دارد. در این مدت، مراحلی وجود دارد که می توانید برای سرعت بخشیدن به کارها استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که همه چیز به درستی بهبود می یابد.

مدت زمان بازیابی جراحی زیبایی بینی

مدت زمان بهبودی از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است اما به طور کلی میانگین زمان بازیابی رینوپلاستی یک سال است.

جدول زمان بازیابی جراحی بینی:

 • هفته 1: اسپلینت از بینی شما برداشته می شود و می توانید بدون اینکه علائم قابل توجهی از جراحی، می توانید بیرون بروید مگر در اطراف چشمتان کبودی داشته باشید و همچنین از سرگیری فعالیت های زندگی روزانه بی خطر است.
 • هفته 2: اکثر تورم صورت فروکش کرده و بیشتر کبودی ها برطرف می شده است.
 • هفته3-4: می توانید به فعالیت های خود مانند دویدن ، شنا و دوچرخه سواری بازگردید
 • هفته 6: استخوان ها  به حالت پایداری رسیده اند و می توانید تمرینات ورزشی را از سر بگیرید و عینک بزنید.
 • 3-6 ماه: بی حسی و احساسات غیر طبیعی در بینی باید برطرف شود.
 • 1سال: روند بهبود کامل است – تورم باید کاملاً فروکش کرده و شکل جدید بینی قابل مشاهده است.

آیا راهی برای سرعت بخشیدن به این جدول زمانی وجود دارد؟

به نکاتی که دکترها می‌گویند گوش دهید و دستور عمل پزشک خود را دنبال کنید، و اگر بعد از عمل چیزی احساس نشد با پزشک خود درمورد آن صحبت کنید.

راه های سرعت بخشیدن به این جدول:

 1. دوش آب ولرم بگیرید و در هفته های بعد از عمل از گرما خودداری کنید.
 2. از انجام ورزشهای جدی خودداری کنید.
 3.  از زدن عینک خودداری کنید.
 4.  از خورشید دور شوید.
 5. . صبور باشید.

عوارض رینوپلاستی

ناهنجاری های جراحی بینی

ناهنجاری های بعد از عمل به عنوان اصلی ترین خطرات رینوپلاستی در نظر گرفته می شود و در 5٪ تا 15٪ موارد باعث جراحی مجدد  می شوند.

البته  تجزیه و تحلیل ناهنجاری های بعد از عمل توسط پزشک امکان شناسایی خطرات خاص را فراهم می کند.

عارضه یا اشتباه؟

جراحی رینوپلاستی با خطرات زیادی همراه است اما دلایل آن چیست؟ نتیجه کامل بلافاصله بعد از عمل ممکن است یک سال بعد کاملاً متفاوت باشد و گزارش  مربوط در  این مورد کم است.

انواع مختلفی از بافت ها  استخوان، غضروف، مخاط، پوست، چربی، فاسیا، عضلات، اعصاب، عروق، درگیر هستند و همیشه تحت کنترل جراح نیستند.

برخی از “عوارض” در واقع اشتباه در تجزیه و تحلیل قبل از عمل یا برنامه ریزی جراحی، استفاده از تکنیک ناکافی یا مراقبت های بعد از عمل است. تجزیه و تحلیل جدی برای پیشگیری  از این موضوع مهم است.

 ناهنجاری های بعد از عمل

برخی از ناهنجاری ها مانند بینی های پیچ خورده و بینی های تنش با مشکلات تنفسی همراه است در نتیجه 10٪ از بیماران بعد از جراحی زیبایی بینی از مشکلات تنفسی شکایت می کنند که این مشکلات به دلیل جداسازی غضروف های جانبی فوقانی از سپتوم ایجاد می شود.

ناهنجاری های بعد از عمل شامل:

 •  پوکی استخوان های عمیق می تواند راه های هوایی را در دیافراگم پیرورفیک ببندد و در جراحی با  برداشتن بیش از حد غضروف آلارم باعث فروپاشی آلارم و زخم های نیم دایره ای می شود با این حال جراحی زیبایی بینی امکان پذیر عملکرد تنفس بد نیست.
 • اگر بینی مسدود شده باید بازرسی یا اندازه گیری شود و از بین رفتن حساسیت مخاط باید مورد توجه قرار گیرد. احساس گرم و هوای سرد در طی تنفس برای ادراک از بینی ضروری است.
 • از بین رفتن حساسیت ناشی از زخم های جراحی می تواند احساس مسدود شدن راه هوایی بینی را ایجاد کند.
  مداخلات جراحی اضافی مانند تركیبات بر روی توربینات یا بزرگ شدن دهلیزی بینی باعث بهبود اوضاع نمی شود اما حتی باعث وخیم تر شدن آن می شود.
 • هیپوسمی بعد از جراحی زیبایی بینی فقط به طور موقت در بیشتر موارد به دلیل تورم مخاط ایجاد می شود. این فقط با آزمایش یافت می شود و حتی توسط بیمار تحقق نمی یابد.

خطرات پیوند و کاشت بینی

خطرات اصلی برای کاشت و پیوند در بینی شامل عفونت، اکستروژن، دفع و جذب است و این عوارض در کمتر از 1٪ اتفاق می افتد و در بین 184 مورد فقط هشت غضروف دنده اتوژن پیچ خورده یا درهم ریخته شده یافت شده است.

علاوه بر پنج ایمپلنت جابجا شده و سیلیکون، در رینوپلاستی های اولیه غضروف دنده اتوژن فقط برای تقویت نیاز است و با استفاده از روش كافي، خطرات برای جذب و تحریف حتی در مشاهدات بلند مدت حداقل هستند.

بسته به شرایط جذب ناحیه گیرنده، استفاده از غضروف اتوژن یک مشکل است. به دلیل داشتن سطح زیاد در مقابل غضروف های جامد، باید از جذب قابل توجهی با غضروف متراکم انتظار داشت.

می توان با پیچاندن غضروف با لاتا فاشیای بقای سلولهای خونی را پشتیبانی کرد از طرف دیگر حتی رشد ناخواسته غضروف ممکن است.


بیشتر بخوانید: انواع جراحی بینی را بشناسید


سپتوپلاستی می تواند منجر به پایین آمدن گوشه قدامی و تحتانی غضروف سپتوم شود و در نتیجه از بین رفتن حمایت نوک به وجود آید.

این توضیح می دهد که افزایش خطر بروز ناهنجاریهای نوک در یک روش ترکیبی از جراحی زیبایی بینی در مقایسه با جراحی زیبایی بینی.جراحی زیبایی بینی

با این وجود سپتوپلاستی و رینوپلاستی همیشه در صورت لزوم باید در یک مرحله ترکیب شوند. اصلاح مجدد یک سپتوم موم شده  برای نتیجه پایدار بعد از عمل ضروری است.

آگاهی و درک این پویایی ها و روابط پایه بینی و ساختارهای اطراف آن برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به ناهنجاری های بعد از عمل ضروری است.

جراحی زیبایی بینی با خطرات و عوارض خاص خود همراه است. تجزیه و تحلیل از جراحی ها می تواند اطلاعات مربوط به فراوانی و انواع ناهنجاری های بعد از عمل را مشخص کند.

گزارشات موجود بر اساس پارامترهای مختلفی است که مقایسه را دشوار می کند. مقالات بیشتری در مورد تکنیک های تجدید نظر وجود دارد تا تجزیه و تحلیل ناهنجاری ها.

علت  کبودی چشم بعد از جراحی بینی

کبودی چشم بعد از جراحی بینی یک موضوع کاملا طبیعی است و فراموش نکنید که جراحی بینی در هر دو حالت باز و بسته، از تهاجمی ‌ترین جراحی‌های زیبایی محسوب می‌گردد و چون صورت بیمار فشار زیادی را در طول جراحی تحمل می‌کند پس ایجاد کبودی و التهاب بعد از جراحی، موضوع قابل انتظاری است.

در طول عمل جراحی زیبایی بینی برای درمان مشکلات تنفسی و یا خلق فرم جدیدی در بینی، جراح گاها مجبور می شود که استخوان بینی را بشکند تا تغییر شکل به راحتی رخ دهد این موضوع باعث بروز ورم و کبودی در ناحیه چشم، بینی و گونه می‌شود.

عوارض رینوپلاستی

چه عواملی بر ایجاد کبودی چشم بعد از جراحی بینی تاثیر گذارند؟

همانطور که اشاره شد، عوامل متعددی بر شدت کبودی چشم تاثیرگذار است. برای نمونه سن افراد یکی از فاکتورهای مهم در این موضوع است.

به طور معمول، رگ‌های خونی در لایه پریوست در افراد بالای ۴۵ سال ضعیف‌تر و آسیب‌پذیر هستند. بنابراین، طبیعی است که در افراد با سن بالای ۴۵ سال، کبودی های شدیدتری رخ بدهد.

به طور کلی، عوامل تاثیرگذار بر کبودی چشم بعد از جراحی بینی به دو دسته عوامل شخصی و مرتبط با جراح تقسیم بندی می‌شوند.

  عوامل مهم در تشدید کبودی چشم

این عوامل شامل:

 1. اگر بینی قبل از جراحی شکسته شده باشد (جراحی استئوتومی) و یا در حین عمل زیبایی شکسته شود.
 2. استفاده از تکنیک جراحی بینی باز.
 3. میزان برشی که نیاز است در لایه پریوست ایجاد شود.
 4. سن بیمار و ضخامت پوست( هر چه پوست نازک‌تر باشد، مسلما رگه‌های خون لخته شده را خیلی راحت‌تر نشان می‌دهد.)

احساس بوی بد بینی بعد از عمل

بوی بد بینی به دلیل عفونت بعد از عمل بینی است و ممکن است موجب بوی بد دهان و تنفس نیز بشود. این عارضه در دو هفته تا یک ماه اول بعد از جراحی بینی می‌تواند وجود داشته باشد.

بوی بد بینی نشانه مشکل خاصی نیست و جای نگرانی ندارد. علت این عارضه ممکن است به دلیل وجود لخته های خون باقی مانده از جراحی باشد.

برای رفع این عارضه با جراح خود خود مشورت کنید و داخل بینی را شست و شو دهید.

عوارض جراحی بینی

عفونت بینی بعد از عمل

پس از عمل جراحی بینی احتمال بروز عفونت وجود دارد این عفونت روند بهبود جای زخم را کند می‌کند و حتی روی نتایج عمل بینی  تاثیر گذار است.

پس به توصیه‌های جراح خود به دقت عمل کنید تا درون سوراخ بینی و یا محل بخیه‌ها دچار عفونت نشوند. عفونت بینی علاوه بر ایجاد بوی بد، سلامت شما را نیز به خطر می‌اندازد.

عوامل تشدیدکننده عفونت بینی بعد از عمل

عوامل تشدید کننده عفونت بینی شامل:

 1. ورود آلودگی مانند آب آلوده به میکروب
 2. توجه نکردن به بهداشت فردی و پاکیزگی محیط
 3. استریل نبودن  محیط  جراحی  و وسایل آن

به همین دلیل همواره توصیه می‌شود تا برای انجام عمل‌های جراحی زیبایی به جراح قابل اعتماد (مانند فوق تخصص جراحی پلاستیک) مراجعه کنید در صورت تمایل می توانید یکی از مشاوران تاپ کلینیک بصورت رایگان تماس بگیرید.

روش‌های دفع عفونت

این روش ها شامل:

 • پاک کردن درون سوراخ‌های بینی، شست و شو و همچنین ضدعفونی کردن درون بینی با اسپری
 • مصرف دارو در صورت راه یافتن میکروب‌ها  به زیر پوست از طریق زخم‌های بینی

تمیز کردن بینی

تا ۲ هفته  جای عمل و بخیه‌ها را خیس نکنید چون عفونت بینی روند بهبود جای زخم را کند می‌کند و ممکن است نتایج عمل بینی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

می توانید پس از این دوره  گوش پاک کن را با سرم آب نمک مرطوب کنید و درون سوراخ‌های بینی را پاک نمایید.

توجه کنید که گوش پاک کن را بیش از اندازه وارد سوراخ بینی نکنید و چرک و لخته‌های خون را به بالا فشار ندهید چون ترشحات بینی، آرام آرام آلودگی و لخته‌های خون بخش‌های بالاتر را به پایین منتقل می‌کنند.

تنها آلودگی بخش‌های پایینی سوراخ‌های بینی را با گوش پاک کن خارج کنید. فشار بیش از اندازه گوش پاک کن، به جداره بینی و پوست در حال ترمیم، آسیب می‌رساند. پس این کار را با دقت و حوصله و بر اساس نظر جراح خود انجام دهید.

برای مرطوب کردن و پاک کردن بینی از محلول سالین که به صورت قطره یا اسپری موجود است، استفاده کنید. سالین یک نوع محلول آب و نمک استریل شده است که هم از خشک شدن سوراخ‌های بینی جلوگیری می‌کند و هم لخته‌های خون و عفونت بینی را می‌شوید و خارج می کند.

عوارض عمل زیبایی بینی

توصیه جراحان تاپ کلینیک

برای رسیدن به ناهنجاری ها باید نتایج مطالعات مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد جراحی زیبایی بینی بیشتر تجربی است به همین دلیل شواهد فقط مبتنی بر توضیحات و مقایسه است.

یک جراح علاوه بر آگاهی از فنون جراحی باید قابل اعتماد باشد و با آگاهی از خطرات، اشتباهات باید در آینده عوارض مربوط به جراحی را شناسایی و از آن جلوگیری کند.

عارضه به عنوان یک نتیجه نامطلوب در نظر گرفته می شود و هیچ مدرکی مبنی بر وجود اشتباه در انتخاب بیمار، برنامه ریزی قبل از عمل و تکنیک عمل وجود نداشته باشد.

ویژگی جراحان تاپ کلینیک:

 • دانش و تجربه فراوان
 • ترکیب هنر و زیبایی
 • مشاوره و راهنمایی رایگان
 • برنامه ریزی متناسب با نیاز هر بیمار
 • تیم حرفه ای و کارآزموده
 • مقرون به صرفه
 • مشاوره بعد از عمل
 • بیشترین میزان کیفیت

تاپ کلینیک با ارائه بهترین و با کیفیت ترین خدمات به مراجعه کنندگان این فرصت را در اختیار بیماران قرار دهد تا با صرف کم ترین زمان ،هزینه ای مقرون به صرفه و بالاترین کیفیت به زیبایی دلخواه خود دست پیدا کنند.

جمع بندی

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله از تاپ کلینیک همراهی کردید، در این مقاله عوارض جراحی رینوپلاستی را مورد بررسی قرار دادیم و توضیحات کاملی در این زمینه ارائه کردیم امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد عمل بینی می توانید با مشاوران متخصص ما در حوزه عمل های زیبایی در مرکز مشاوره تاپ کلینیک تماس گرفته و سوالات و ابهامات خود را در این مورد حل کنید و از خدمات مشاوره رایگان ما بهرمند شوید.

09394216199

سوالات متداول عوارض عمل بینی

چه عواملی عفونت بینی را بدتر می کند؟

عواملی مانند: ورود مواد آلوده به میکروب به بینی، رعایت نکردن بهداشت فردی و استریل نبودن محل جراحی.

چرا شست و شوی بینی بعد از جراحی مهم است؟

شست و شوی بینی از عفونت بینی جلوگیری می کند و فرد دچار گرفتگی بینی نمی شود.

آیا یک فرد سیگاری می تواند جراحی بینی را انجام دهد؟

بله، ولی تا دو هفته قبل از جراحی نباید سیگار بکشند تا در حین جراحی برایشان مشکلی پیش نیاید.

رینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹