مدت زمان نقاهت بعد از بلفاروپلاستی

مدت زمان نقاهت بعد از بلفاروپلاستی

وقتی نوبت به جراحی می رسد بیشتر نگرانی افراد در مورد دوره نقاهت آن است. بیشتر مراجعه کنندگان ما در مورد دوره نقاهت از ما سوال می پرسند که چه مدت زمان می برد تا نتیجه را به صورت کامل ببینند و اینکه تا کی نمی توانند به کارهای روزانه خود برگردند؟

در تاپ کلینیک در مورد هر آنچه که بعد  از جراحی تجربه خواهید کرد و همچنین مراحلی بهبودی به شما آموزش داده می شود. به این منظور ما در ادامه یک تقویم بهبودی و دوران نقاهت بعد از بلفاروپلاستی را برای شما عنوان کرده ایم.

اگر می خواهید بدانید دوران نقاهت بلفاروپلاستی چگونه است به خواندن ادامه دهید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

بعد از جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی به صورت سرپایی انجام می گیرد بنابراین شما بعد از انجام این عمل می توانید به خانه برگردید. قبل از عمل شما باید شخصی را همراه خود داشته باشید که شما را به خانه برساند چراکه بینایی شما کمی تار خواهد شد یا حتی ممکن است چشمان شما به وسیله گاز پوشانده شود.

همانند اکثر جراحی های پلاستیک، در 24 ساعت اول نباید هیچگونه فعالیت بدنی داشته باشید. هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید.

درهنگام خواب سر خود را بیش از حد به طرفین نچرخانید و به حالت خوابیده به پشت بخوابید. ممکن است در پلک های خود احساس سفتی و تورم داشته باشید. در حالت ایده ال بهتر است که گاز به مدت سه روز پس از جراحی روی چشمان شما باشد.

طبق دستورات جراح از قطره های چشمی یا پماد استفاده کنید. برای تسکین درد بدون تجویز جراح هیچگونه دارویی مصرف نکنید.

برای تسکین درد و کاهش تورم می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. توجه داشته باشید که یخ را به صورت مستقیم روی پوست نگذارید حتما آن را داخل حوله یا پارچه ای بپیچید.

بعد از جراحی بلفاروپلاستی

روز بعد از جراحی

یک الی دو روز بعد از جراحی می توانید حمام یا دوش بگیرید اما باید مطمئن باشید که آب به چشم ها نرسد. برای شستن موها می توانید آن را روی سینک ظرفشویی بشویید و بدن خود را با سردوش تمیز کنید.

توجه داشته باشید اگر چشم ها کمی آب بخورد ایرادی ندارد مشکل زمانی به وجود می آید که زخم در معرض رطوبت طولانی باشد.

هفته اول بعد از جراحی

3 الی 7 روز بعد از جراحی می توانید چشم های خود را بشویید. برای شستن چشم ها از آب و صابون استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که برای خشک کردن آن حوله را به آرامی روی چشم ها بگذارید.

به استراحت خود ادامه دهید. چشم ها هنوز هم متورم هستند و خطوط برش قابل مشاهده هستند.

چشم هایتان ممکن است حساس به نور و کبود باشد و چشم ها کمی آبرزیش داشته باشند. این فرآیند طبیعی است و به محض فروکش کردن آن می توانید پیشرفت هایی را ببینید.

توصیه می شود از فعالیت هایی که باعث خستگی چشم می شود مانند استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش دیجیتال خودداری کنید.

از مواد آرایشی دور چشمی دور بمانید. از فعالیت هایی که نیاز به بینایی دارند مانند رانندگی یا کارهای ظریف خودداری کنید. هنگام بیرون رفتن از عینک آفتابی استفاده کنید تا چشمان شما در برابر تحریکات ناشی از باد و آفتاب در امان باشد.

در هفته اول چشمان شما به راحتی خسته می شوند پس به آن ها استراحت به اندازه کافی بدهید.

بهتر است در هفته اول از محل کارتان مرخصی بگیرید و به خوبی مواظب چشم هایتان باشید تا از نتیجه جراحی راضی باشید.

نکات توصیه شده برای کاهش تورم اطراف چشم:

 • سر را بالاتر از بدن قرار دهید.
 • در چندروز اول از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • به چشم هایتان دست نزنید.
 • از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • مایعات بنوشید.
 • رژیم غذایی سالم و بدون نمک داشته باشید.
 • از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید.
 • مهمتر از همه استراحت کنید.

مدت زمان نقاهت بعد از بلفاروپلاستی (مراقبت های هفته های مختلف بعد از جراحی)

دو هفته بعد از جراحی

اکثر بیماران بعد از دو هفته می توانند به بیرون بروند. ممکن است هنوز هم در اطراف چشم خود تورم یا کبودی داشته باشید که این عوارض به مرور کاهش می یابد. شما می توانید به کارهای خودتان برگردید می توانید از لنز و آرایش سبک استفاده کنید.

در فضای باز از عینک آفتابی استفاده کنید و به صورت طولانی مدت از صفحه دیجیتال استفاده نکنید.

حرکت هایی که باعث افزایش جریان خون در چشم می شوند خودداری کنید. بنابراین از فعالیت هایی نظیر دویدن، ورزش، شنا یا هرگونه ورزش خودداری کنید.

هفته سوم به بعد

بسته به وضعیتتان ممکن است دوره استراحت شما بیشتر شود اما در حالت معمولی و از هفته سوم به بعد می توانید به فعالیت های خود بپردازید.

می توانید از انواع لنزها استفاده کنید و حتی آرایش هم مانعی برای شما ندارد. اما هنوز هم باید از عینک آفتابی استفاده کنید و از چشمانتان در مقابل نور شدید آفتاب یا باد محافظت کنید.

هفته ششم به بعد

بعد از شش هفته شما نتیجه جراحی بلفاروپلاستی را مشاهده خواهید کرد. البته ممکن است که برخی از تورم ها را به صورت خفیف مشاهده کنید.

چه عواملی بر بهبودی جراحی تاثیر گذار است؟

بهبودی جراحی برای هر شخص متفاوت است. اگرچه در این مطلب یک دوره زمانی برای دوران نقاهت بعد از جراحی پلک بیان کردیم ولی میزان دوره نقاهت شما به یک سری فاکتورها بستگی دارد.

این فاکتورها شامل:

 • سن
 • سلامتی عمومی
 • کیفیت پوست
 • تمایل بدن به تورم یا کبودی
 • آستانه درد
 • میزان رعایت دستورالعمل های قبل و بعد جراحی
 • کدام نوع پلک جراحی می شود (پلک فوقانی یا تحتانی)

امروز مشاوره جراحی بلفاروپلاستی را انجام دهید

بلفاروپلاستی یک راه موثر برای از بین بردن علایم پیری در اطراف چشم است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا جلسه مشاوره برای شما تعیین شود.

مدت زمان نقاهت بعد از بلفاروپلاستی (مراقبت های هفته های مختلف بعد از جراحی)

چند نکته برای تسریع بهبودی بعد از جراحی بلفاروپلاستی

 • برای زمان بهبودی خود را آماده کنید

اکثر افراد در حدود 3 تا 5 روز پس از جراحی پلک  می توانند به فعالیت های عادی خود باز گردند، اما شما باید آماده باشید که برای بهبود پلک از انجام فعالیت های سخت پرهیزید و بیشتر استراحت کنید. شما باید برای تسریع بهبودی مسئولیت های اصلی خود را قبل از این جراحی انجام دهید.

شاید نیاز داشته باشید که یخچال را با غذاهایی که به راحتی آماده می شوند پر کنید. این مهم است که برنامه خود را مشخص کنید تا بتوانید روی استراحت تمرکز کنید.

 • دستورالعمل های مراقبت از خود را با جدیت دنبال کنید

قبل از جراحی با پزشکتان صحبت و مشورت کنید تا نسبت به نکات که برای خود مراقبتی نیاز دارید آگاه شوید، به این ترتیب، می توانید آنچه را که نیاز دارید دریافت کنید و زمانی که از عمل جراحی به خانه برگشتید، آن را در دسترس داشته باشید.

برخی از اصول اولیه نقاهت بعد از بلفاروپلاستی عبارتند از کمپرس سرد برای کاهش تورم، قطره چشم برای جلوگیری از خشکی چشم و پماد برای روان نگه داشتن آنها؛ شما همچنین باید گاز استریل در خانه داشته باشید. اگر برش شما در حین بهبودی ترشح کرد، می توانید آن را با گاز استریل پاک کنید.

 • برای دیدن نتایج عجله نکنید

برای مدت کوتاهی عالی به نظر نخواهید رسید. پلک های شما پف کرده، برش های شما قرمز به نظر می رسد و تورم و کبودی داشته باشید. این زمان برای اکثر بیماران سختت و استرس زا است چراکه آنها نگران دیدن نتایج جراحی هستند.

تورم در حدود چند هفته از بین می رود. مدت کوتاهی پس از آن، تغییر را خواهید دید  و متوجه تفاوت خواهید شد. شما جوان تر به نظر می رسید، چشمان شما درخشان تر می شوند واحساس می کنید که دنیا رو فتح کردید.

 • محافظت در برابر آفتاب ضروری است

شما باید از چشمان خود در برابر نور خورشید و باد محافظت کنید، برای این منظور میتوانید از عینک آفتابی تیره با فریمی استفاده کنید که چشمان شما را از طرفین بپوشاند، برای محافظت بیشتر میتوانید از یک کلاه نیز استفاده کنید.

 • استراحت کافی داشته باشید

استراحت برای بدن شما و همچنین چشمان شما لازم است. در واقع، خواب خوب شبانه یکی از بهترین راه‌ها برای تسریع بهبودی است، زیرا کمبود خواب روند بهبود زخم را کند می‌کند.

بهبودی به انرژی زیادی نیاز دارد، بنابراین احتمالاً بیش از حد معمول احساس خستگی خواهید کرد. در زمانی که احساس خستگی می کنید برای استراحت و چرت زدن برنامه ریزی کنید. اگر می خواهید هر چه سریعتر بهبودی پیدا کنید اکنون زمان آن نیست که خودتان را مجبور به ادامه فعالیت کنید.

 • از فعالیت های سخت بگذرید

در طی دو تا چهار هفته اول پس از جراحی پلک، مهم است که از فعالیت هایی که جریان خون را در چشمان شما افزایش می دهد اجتناب کنید، این به این معنی است که شما باید از ورزش هایی مانند دویدن و ایروبیک بپرهیزید.

همچنین باید مراقب فعالیت‌های روزمره‌ای باشید که فشار را در سرتان افزایش می‌دهد و خون بیشتری را وارد چشم‌هایتان می‌کند، مانند خم شدن، بلند کردن وسایل سنگین و دراز کشیدن به پشت

 • از استرس در دوران نقاهت بعد از بلفاروپلاستی دوری کنید

یکی دیگر از راه‌های بهبود زخم و تسریع بهبودی، اجتناب از استرس است. می‌توانید این کار را در طول دوران نقاهت با دور شدن از محل کار (بدون تماس تلفنی یا ایمیل) و با برنامه‌ریزی برای راه‌هایی برای گذراندن زمان که نشاط ‌آور است، انجام دهید.

 • سیگار نکشید

اگر سیگار می کشید، باید بدانید که سیگار بر روند بهبودی تأثیر می گذارد و مدت آن را طولانی می کند. سیگار کشیدن همچنین خطر ابتلا به عفونت را پس از جراحی افزایش می دهد. اگر حداقل شش هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کنید، می توانید از این مشکلات جلوگیری کنید.

کلام آخر

جراحی بلفاروپلاستی، یکی از محبوب ترین روش های جراحی زیبایی چشم و و اطراق چشم به شمار می رود که امروزه به یکی از شایع ترین جراحی ها، جهت بهبود افتادگی پلک و سایر مشکلات اطراف چشم  شناخته میشود. در این مقاله به بررسی مدت زمان نقاهت بعد از جراحی بلفاروپلاستی پرداختیم و توضیحات کاملی در این خصوص ارائه کردیم.

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد جراحی بلفاروپلاستی و و سایر جراحی های زیبایی می توانید با مشاوران متخصص ما در حوزه عمل های زیبایی در مرکز مشاوره تاپ کلینیک تماس گرفته و از خدمات مشاوره رایگان ما بهرمند شوید.

09394216199

سوالات متداول دوره نقاهت بلفاروپلاستی

دوره نقاهت بلفاروپلاستی برای من چه مقدار است؟

دوره نقاهت بلفاروپلاستی برای هر شخص متفاوت است ولی در کل بین 10 الی 14 روز است.

بعد از بلفاروپلاستی می توانم کارم را در خانه انجام دهم؟

کار در خانه تنها دو روز بعد از جراحی امکان پذیر است به شرطی که زیاد با صفحات دیجیتال کار نکنید.

چه مدت طول می کشد تا نتیجه جراحی را به طور کامل ببینم؟

دیدن نتیجه جراحی با توجه به وضعیت شما متفاوت است اما در کل بعد از 6 هفته می توانید نتایج آن را به صورت کامل بینید.

بلفاروپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹