مراقبتی از لیپوماتیک

بسیاری از افراد از استایل بدنی خودشان راضی نیستند و در کوتاه مدت نیز نمی توانند آن را برطرف کنند، بنابراین سمت جراحی می روند. لیپوماتیک یک روش غیر تهاجمی است که با کمترین عوارض و بدون هیچ خطری نسبت به سایر روش ها است.

با این روش می توانید احساس خوشبختی داشته باشید و در کمترین زمان به سایز دلخواهتان دست یابید. ما در این مطلب در مورد دوران نقاهت بعد از لیپوماتیک صحبت می کنیم. این روش بسته به میزان چربی که از بدن خارج می شود برای هر کس متفاوت است و جراح با توجه به این فاکتور نکات مراقبتی را به شما آموزش خواهد داد.

در ادامه ابتدا در مورد روند بهبودی لیپوماتیک، سپس نکات مراقبتی صجبت خواهیم کرد پس تا ادامه مطلب با ما باشید.

روند بهبودی و مراقبتی بعد از لیپوماتیک

همانطور که می دانید لیپوماتیک روشی بسیار کم خطر برای رسیدن به سایز دلخواه است. اما یک سری نکات مراقبتی دارد که در صورتی که به آن ها عمل نکنید ممکن است شاهد عوارضی جانبی آن باشید.

بعد از جراحی، جراح به طور کامل نکات مراقبتی را به شما شرح می دهد. شما برای نتیجه بهتر و سلامتی خودتان این نکات را رعایت کنید.

سه روز اول بعد از جراحی لیپوماتیک

در اولین اقدام بعد از عمل لیپوماتیک، جراح به شما یک گن می دهد که به تورم بدن کمک می کند و همچنین در بهبودی زخم نیز موثر است. بسته به میزان چربی برداشته شد ممکن است چند سیستم زهکشی داشته باشید که جراح نحوه مراقت از آن ها را به شما خواهد گفت.

درد و تورم را در چند روز اول حس خواهید کرد که البته برای کنترل درد، جراح به شما دارو خواهد داد. این داروها را منظم و سر وقت مصرف کنید.

در این چند روز نباید به بدنتان زیاد فشار وارد کنید حتما از یک نفر در کارهای کمک بخواهید.

هفته اول و دوم

بعد از چند روز استراحت، متوجه کاهش درد خواهید شد. بسته به میزان چربی برداشت شده، برخی از افراد می توانند به فعالیت های خود و سر کار خود برگردند.

هفته سوم تا پنجم

در هفته سوم به بعد، درد و تورم ناشی از جراحی به خوبی تمام شده است. البته بسته به وضعیت بیمار ممکن است تورم اندکی داشته باشید که این خود یک امر طبیعی است.

شما مجددا می توانید به فعالیت های خود و ورزش بپردازید اما بازهم توصیه نمی شود که سراغ ورزش های سنگین بروید.

هقته ششم

بعد از هفته ششم دیگر نیازی به استفاده از گن ندارید و می توانید به فعالیت های خود بدون هیچ محدودیتی بپردازید.

نکات مراقبتی لیپوماتیک

نکات مراقبتی بعد از لپوماتیک

تا این جا به روند بهبودی اشاره کردیم. اما در زمینه تغذیه و برخی از فعالیت ها باید به یک سری موارد دقت کنید و آن ها را انجام دهید.

قدم زدن را شروع کنید

بسته به وضعیتتان می توانید در روزهای اول قدم زدن را شروع کنید. حرکت کردن، روند بهبودی شما را سریع می کند.

تغذیه مناسب

در این جراحی بدون آنکه جراح از وضعیت سلامتی تان مطمئن نباشد، آن را انجام نمی دهد، بنابراین شما فردی سالم هم باشید باید دستورات غذایی  مناسبی را در دوران نقاهت رعایت کنید.

طبق تحقیقات انجام شده، کسانی که تغذیه مناسبی داشته اند زودتر بهبود یافته اند. حتما از انواع مواد غذایی دارای پروتئین و ویتامین استفاده کنید. میوه و سبزی های سالم را در رژیم غذایی خود داشته باشید تا التهاب را کاهش دهد.

هیدراته باشید

برای بهبودی سریع بعد از عمل مهم است که خود را هیدرانه نگه دارید. به مقدار کافی آب بنوشید و از غذاهای آبکی استفاده کنید و از آب میوه های طبیعی به جای اسانس دار استفاده کنید.

به خودتان استراحت بدهید

در روزهای اول جراحی احساس کسلی و خستگی می کنید و تا می توانید استراحت کنید تا بدن قوای خود را باز یابد.

مراقبت از زخم ها

مراقبت از زخم ها برای جلوگیری از عفونت مهم است. تا 48 ساعت بعد از لیپوماتیک به حمام نروید. بعد از این می توانید روزی دوبار پانسمان را عوض کنید و بهتر است از پدهای جاذب استفاده کنید.

قدم زدن بعد از لیپوماتیک

چه موقع با پزشک تماس بگیریم؟

داشتن درد و تورم در روزهای اولیه عادی است اما اگر به طول انجامید حتما با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین  اگر علایمی زیر را داشتید حتما به پزشکتان مراجعه کنید.

این علائم شامل:

  • داشتن تب
  • ترشحات بودار
  • قرمزی پوست
  • تورم و درد زیاد

رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک را تا په مدتی ادامه دهیم؟

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم داشتن یک رژیم غذایی مقوی، سرعت بهبودی شما را افزایش می دهد. توصیه می شود که این رژیم را دو الی چهار هفته و البته بسته به وضعیتتان ادامه دهید.

توجه داشته باشید که این جراحی یک نوع پیکرتراشی بوده و شما باید بعد از این جراحی و اتمام دوره نقاهت، تحرک و رژیم غذایی مناسب داشته باشید تا به حالت اولیه خود برنگردید.

مراقبت بعد از لیپوماتیک

توصیه جراحان تاپ کلینیک

در این مطلب در مورد نکات مراقبتی که باید بعد از لیپوماتیک انجام دهید صحبت کردیم. توجه داشته باشید که این نکات مراقبتی برای سلامتی و نتیجه صحیح از پیکرتراشی مهم است و جراح باید تمامی نکات را به شما گوشزد کند که دچار عوارض جانبی آن نشوید.

این روش بدون خطر و کم هزینه است ولی یک خطا از جانب شما ممکن است برایتان پیامدهایی داشته باشد. جراحان تاپ کلینیک با چندین سال سابقه در امر زیبایی در خدما شما هستند. ما در اینجا به شما کمک خواهیم کرد تا اندامی ایده آل داشته باشید.

در صورتی که به مشاوره نیاز دارید می توانید با شماره درج شده تماس بگیرید.

سوالات متداول مراقبت های بعد از لیپوماتیک

چرا رعایت رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک مهم است؟

داشتن رژیم غذایی برای بهبودی بعد از عمل مهم است چرا که روند بهبودی را سریع می کند.

در دوران نقاهت از چه مواد غذایی نباید استفاده کنیم؟

در دوران نقاهت بهتر است که از مصرف غذاهای زیاد سرد یا گرم صرف نظر کنید.

تا چه مدت بعد از لیپوماتیک نباید به حمام برویم؟

بعد از لیپوماتیک بهتر است تا 24 ساعت به حمام نروید.

برای خارش ناحیه درمان شده چه باید کرد؟

با تجویز پزشک می توانید از داروهای ضد خارش استفاده کنید.

ابدومینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹