ارتودنسی و عمل بینی، اولویت با کدام یک؟

رینوپلاستی یا ارتودنسی

در برخی از موارد پیش می آید که فرد هم به عمل بینی و هم ارتودنسی نیاز دارد و سوالی که برای او پیش می آید این است که کدام یک را در اولویت اول قرار دهد و یا اینکه ارتودنسی روی عمل بینی تاثیر گذار است؟ فاصله زمانی بین ارتودنسی و عمل بینی باید چه مقدار باشد؟ در ادامه به بررسی دقیق  این موضوعات خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.رینوپلاستی یا ارتودنسی

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

ارتودنسی یا عمل بینی کدام یک؟

ارتودنسی علاوه بر اهداف درمانی که باعث بهبود سلامت دندان و دهان می شود و همچنین باعث افزایش زیبایی و تناسب بین اجزای صورت نیز می شود.

ملزومات عمل زیبایی بینی، تناسب بینی با اجزایی مثل لب و دهان است بنابراین این دو عمل روابط پیچیده ای با یکدیگر دارند.

البته عمل بینی اکثرا در بزرگسالی انجام می شود و از طرفی درمان های ارتودنسی در کودکی بیشتر توصیه می شود. پس در ابتدا انجام ارتودنسی و شکل گیری نهایی فک و دندان برای بهترین نتیجه از عمل زیبایی بینی توصیه می شود.

رینوپلاستی

در حالت کلی عمل جراحی بینی به دو منظور انجام می گیرد. حالت اول به دلیل مشکل پزشکی از جمله انحراف بینی و یا شکستگی بینی و در حالت دوم به منظور زیبایی انجام می گیرد.

در کل ارتودنسی باید انجام گیرد تا فک در ناحیه صحیح خود قرار داشته باشد سپس بینی جراحی شود تا بر روی ساختار درست قرار گیرد پس ارتودنسی بر جراحی تقدم دارد.

چرا ارتودنسی بر جراحی بینی مقدم است؟

همانگونه که توضیح دادیم بهتر است عمل بینی بعد از ارتودنسی انجام گیرد. زیرا در حین ارتودنسی ممکن است فرم صورت شخص تا حدودی تغییر کند. برای مثال کشیدن دندان حین ارتودنسی باعث حرکت جزئی لب ها به سمت داخل می شود که این امر روی بینی نیز تاثیر می گذارد.

طبق توضیحاتی که داده شد پس عمل بینی بعد از ارتودنسی دچار تغییرات خواهد شد. در بیشتر موارد اگر عمل بینی را انجام دهید سپس ارتودنسی را انجام دهید باعث می شود که شما مجددا به عمل بینی نیاز داشته باشید.


بیشتر بخوانید: جراحی ترمیمی بینی چیست و چگونه است؟


مشکلات ارتودنسی همزمان با عمل بینی

شاید از خودتان بپرسید که تغییر شکل لب چه تاثیری روی عمل بینی دارد؟ در پاسخ این سوال باید به شما بگوییم در جراحی زیبایی بینی رابطه لب و فرم نهایی بینی یکی از گزینه های مهم در جراحی است.

هرگونه تغییر در فرم لب ها باعث به هم خوردن زاویه بین بینی و لب می شود که در نهایت باعث تغییر فرم و شکل بینی می شود. ارتودنسی تغییرات جزئی در صورت افراد ایجاد می کند.

تغییرات ایجاد شده بر اثر ارتودنسی شامل موارد زیر است:

  • تغییر جزئی در موقعیت لب ها
  • تغییر در زاویه بین لب و بینی

ارتودنسی

فاصله بین عمل بینی و ارتودنسی چه مقدار است؟

توصیه پزشکان این است که ابتدا ارتودنسی انجام گیرد سپس به جراحی بینی بپردازید ولی اگر عجله دارید بهتر است با هر دو متخصص در این باره مشورت کنید.

اگر جراحی بینی را قبل از پایان ارتودنسی انجام دهید متخصص ارتودنسی برای مراعات حالتان دچار یک سری محدودیت ها می شود.

ممکن است در حین تنظیم براکت ها و کار روی دندان هایتان، فشارهایی به صورت و بینی شما وارد شود که این عمل می تواند باعث درد بخیه ها شود.

طبق نظریه متخصصان زمان بین ارتودنسی و عمل بینی باید بین 2.5 تا 6 سال باشد.

انحراف بینی و ارتودنسی

در شرایطی که بیمار دچار انحراف و گرفتگی بینی است، همانطور که پیش تر هم اعلام کردیم ارتودنسی نباید همزمان با عمل بینی انجام شود. باید پیش از انجام ارتودنسی مشکلات بینی را اصلاح کنید، زیرا گرفتگی بینی بر روند رشد فک تاثیر منفی میگذارد وباعث تغییر شکل فک بالا و پایین میشود.

علاوه بر این گرفتگی بینی می تواند عامل تنفس دهانی باشد و با گذشت زمان باعث تغییر شکل فک پایین به سمت عقب و فک بالا به سمت جلو شود که در این صورت دندان ها نامنظم و کج رشد خواهند کرد.

نحوه درمان انحراف بینی و ارتودنسی بعد از آن

افرادی که انحراف بینی دارند ارتودنسی همزمان با عمل جراحی بینی کاملا اشتباه است. آنها ابتدا باید گرفتگی و انحراف بینی خود را درمان کنند و سپس جراحی فک و پروتز چانه را  برای جبران عقب رفتگی فک پایین انجام دهند. در نهایت اگر دندان های فرد کج باشد، ارتودنسی به عنوان آخرین راه حل انجام میشود. به این ترتیب فرم لب، فاصله بینی تا چانه و خط لبخند نیز اصلاح خواهد شد.

توصیه مشاوران تاپ کلینیک

برای جراحی بینی یکی از موارد مهم که جراح در نظر می گیرد فرم نهایی لب و بینی است. در ارتودنسی فرم نهایی لب ها تغییر می کند و به بینی فشارهایی نیز وارد می شود.

توصیه ما این است که قبل از انجام عمل بینی، ارتودنسی انجام شود و با پزشک خود نیز در این مورد مشورت کنید.

در پایان

در این مقاله به بررسی ارتودنسی و عمل بینی، پرداختیم و دانستیم که باید کدام یک را در اولویت قرار دهیم. شما می توانید جراحی بینی خودتان را به دست جراحان با تجربه در تاپ کلینیک بسپارید و مطمئن باشید که بینی شما، به بهترین و جدید ترین شیوه جراحی خواهد شد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد عمل بینی و سایر جراحی های زیبایی می توانید با مشاوران متخصص ما در حوزه عمل های زیبایی در مرکز مشاوره تاپ کلینیک تماس گرفته و سوالات و ابهامات خود را در این مورد حل کنید و از خدمات مشاوره رایگان ما نیز بهرمند شوید.

09394216199

سوالات متداول رینوپلاستی با ارتودنسی

چرا باید ابتدا ارتودنسی را انجام دهیم؟

بهتر است قبل از عمل بینی، ارتودنسی را انجام دهید چرا که در حین ارتودنسی فرم صورتتان تغییر می کند.

فاصله بین ارتودنسی و عمل بینی چقدر باید باشد؟

طبق نظریه متخصصان فاصله بین عمل بینی و ارتودنسی بسته به وضعیت بیمار بین 2.5 تا 6 سال است.

عمل جراحی بینی همزمان با ارتودنسی امکان پذیر است؟

ارتودنسی با حرکت دندان ها، فرم لبها و موقعیت آن را تحت تاثیر قرار می دهد پس بهتر است ابتدا درمان ارتودنسی را به پایان برسانید سپس عمل بینی را نجام دهید. اگر می خواهید همزمان هر دو را انجام دهید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

ارتودنسی همزمان با عمل بینی چه مشکلاتی دارد؟

تغییر در فرم لب ها باعث به هم خوردن زاویه بین بینی و لب می شود و در نهایت تغییرات جزئی در صورت افراد ایجاد می کند.

رینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹