آیا مسافرت بعد از جراحی بینی (رینوپلاستی) خطرناک است؟

آیا مسافرت بعد از جراحی بینی (رینوپلاستی) خطرناک است؟

افرادی که عمل بینی انجام داده اند، سوالاتی در ذهنشان ایجاد می شود که آیا مسافرت کردن برایشان خطرناک است یا خیر. این سوال برای افرادی که همیشه در مسافرت هستند یک دغدغه مهم می باشد.

ما در این مقاله از تاپ کلینیک خطرناک بودن یا نبودن مسافرت بعد از عمل بینی و زمان مسافرت بعد از جراحی بینی را برای شما شرح داده ایم.

آشنایی با جراحی بینی (رینوپلاستی)

رینوپلاستی یا جراحی بینی جزئی از جراحی‌ های زیبایی در جهان است. این جراحی با اهدافی جون  بهتر شدن ظاهر بینی، جذابیت بیشتر بینی و درمان احتمالی مشکلاتی مثل انحراف بینی و پولیپ بینی انجام می‌ شود.

جراحی زیبایی بینی توسط متخصصان در این زمینه انجام می‌ شود. کار جراحی طبق معمول با ایجاد برش در ناحیه پایینی بینی، آغاز می‌ شود. بعد با در نظر گرفتن تغییراتی که موردنیاز است مانند پره‌ های بینی، شکل و فرم استخوان بینی و غضروف آن تغییر می‌ کند.

متخصصان پروسه خاصی از تغییرات را با توجه به نیاز هر فرد، در جراحی بینی پیش می‌ گیرند. در ادامه به مناسب بودن یا نبودن مسافرت بعد عمل جراحی می پردازیم.

آشنایی با جراحی بینی (رینوپلاستی)

چند روز بعد جراحی بینی می توانیم مسافرت کنیم؟

برای افرادی که زمان زیادی از عمل بینی آن ها نگذشته است، پرواز در ارتفاعات بالا مناسب نمی باشد. معمولا اکثر جراحان بینی توصیه می کنند افرادی که جراحی بینی شده اند، بعد از اینکه چهارده روز گذشت، قادر به مسافرت هوایی می باشند.

ولیکن مسافرت هوایی در بیشتر موارد موجب بروز عوارض می شود. این عارضه ها می توانند شامل حالت تهوع، خونریزی خفیف و درد باشد که میتواند در نتیجه جراحی تاثیر بگذارد.

مسافرت هوایی بهبودی زخمی که در جراحی بینی ایجاد شده را، به تاخیر می اندازد. عوارض بسیاری احتمال دارد که در مسافرت هوایی پس از جراحی بینی برای شخص رخ دهد که در ادامه به دو مورد از آن ها اشاره کرده ایم.

عوارض مسافرت بعد از عمل بینی چیست؟

افرادی که مورد جراحی قرار میگیرند، چه زیبایی چه جراحی دیگر باید بعد از جراحی مواردی را رعایت کنند؛ تا نتیجه جراحی مطلوب و از عوارض آن جلوگیری شود.

حال سوال اینجاست که آیا پس از جراحی بینی میتوان به مسافرت رفت؟ در صورت مسافرت عوارض پیش آمده آن چیست؟

در ادامه به بررسی دو مورد از عارضه های احتمالی مسافرت بعد رینوپلاستی میپردازیم.

عوارض مسافرت بعد از عمل بینی چیست؟

خونریزی

خونریزی یکی از عوارضی رینوپلاستی می باشد که در مسافرت هوایی بعد از جراحی  بینی صورت می گیرد. در طول یک هفته افرادی که جراحی کرده اند، امکان دارد خونریزی خفیفی داشته باشند که کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

اگر در این مدت بیمار بخواهد مسافرت هوایی داشته باشد، باید بداند که در ارتفاعات هوا بسیار کم است و به تنفس نیاز دارد. بخاطر چنین دلایلی از طریق فشار هوا به مخاط بینی فشار وارد می شود و باعث می شود خونریزی آغاز ‌شود.

ناراحتی و درد 

یکی از مهمترین عوارض مسافرت بعد از جراحی بینی، درد و ناراحتی می باشد. مسافرت پس از عمل بینی باعث می شود که فشار شما افت پیدا کند. اگرچه شخص پس از جراحی بینی در این وضعیت قرار گیرد ممکن است که هوا به بافت بینی طرف راه پیدا کرده و به بینی فشار وارد شود.

خلاصه این عارضه موجب میشود فرد احساس ناراحتی و درد داشته باشد. همچنین امکان دارد که بدلیل فشار هوا، به سینوس بیمار فشار وارد شود و موجب ایجاد سردرد برای بیمار شود. این مساله باعث طولانی شدن دوره نقاهت می شود.

آیا بعد عمل جراحی می توان رانندگی کرد؟

جراحان بینی پیشنهاد می ‌کنند که فرد بعد از عمل بینی به هیچ عنوان نباید تا چهل و هشت ساعت رانندگی کند چون تحت تاثیر مواد بیهوشی و بی حسی می باشد. و اگر بینی شخص در معرض هوا قرار گیرد، باعث جذب باکتری ها شده که سبب عفونت زخم های بینی می شود.

چند روز بعد جراحی بینی می توانیم مسافرت کنیم؟

زمان مناسب برای مسافرت بعد از جراحی بینی

لازم است زمان مناسب برای مسافرت بعد از جراحی بینی را، بیمار از متخصص خود بپرسد چون زمان ایده آل برای مسافرت بعد از عمل بینی را پزشک به بیمار اعلام می کند.

بیمار می ‌تواند با تایید جراح یا متخصص خود، بعد از 48 ساعت از عمل بینی، به مسافرت برود در صورتی که عجله داشته باشد. هر چند مسافرت هوایی کوتاه باشد بهتر است.

فردی کار واجبی داشته باشد باید بعد از گذشت 48 ساعت به سفر برود. بیمار نمی تواند بعد 48 ساعت پرواز های طولانی داشته باشد. باید مسافرت های هوایی کوتاه برای سفر داشته باشد.

نکاتی مهم در مورد سفر بعد عمل بینی

  • بافت بینی پس از عمل بینی ترمیم می شود. امکان دارد این ترمیم بینی عوارضی را به همراه داشته باشد. این عوارض می تواند شامل کبودی دورچشم و صورت، تورم بینی، خونریزی و…باشد. ترمیم بینی در هفته‌ های ابتدایی پس از عمل بینی، به بیشترین نحوه ممکن انجام می شود.
  • بیماران نباید تا 48 ساعت رانندگی داشته باشند. زیرا در این مدت بیمار هنوز تحت تاثیر دارو های بی حسی و بیهوشی می باشد و از بدن بیمار به طور کامل دفع نشده اند.
    بخاطر همین خواب آلودگی و خواب و سرگیجه در بیمار دیده می شود. رانندگی برای بیماردر این دوره خطرناک و حادثه آفرین می باشد و می بایست شخص دیگری رانندگی کند.
  • استراحت در روز های ابتدایی، اهمیت بسیاری برای بیمار بعد از عمل بینی دارد. بیمار باید استراحت روز های ابتدایی را جدی بگیرند چون در بهبودی سریع تر زخم های بینی تاثیر دارد.
  • بیمار باید از داشتن مسافرت ها و پرواز های طولانی مدت خودداری کند. بیماران نباید تا چهل و هشت ساعت بعد از عمل بینی مسافرتی داشته باشند. همانطور که گفته شد هر چه ارتفاع بیشتر شود، به بینی فشار وارد شده که امکان خونریزی دارد.

نکاتی مهم در مورد سفر بعد عمل بینی

نتیجه گیری

افرادی که جراحی بینی انجام داده اند، از مسافرت بعد از عمل بینی نگران هستند که می تواند برایشان خطرناک و حادثه آور است یا خیر. ما در این مقاله از تاپ کلینیک زمان مناسب مسافرت و نکات مهم مسافرت بعد از عمل بینی را برایتان شرح دادیم.

در صورتی که هر گونه سوالی در ذهنتان داشتید؛ با شماره گیری 09394216199 مشاوره رایگان متخصصین با تجربه و مجرب تاپ کلینیک، را به خود هدیه دهید.

سوالات متداول

با چه اهدافی عمل بینی انجام می شود؟

با اهدافی چون  بهتر شدن ظاهر بینی، جذابیت بیشتر بینی و درمان احتمالی مشکلاتی مثل انحراف بینی و پولیپ بینی انجام می‌ شود.

مسافرت بعد از بعد از عمل چه عوارضی دارد؟

خونریزی خفیف و درد که در درون مقاله به طور کامل به آن اشاره شده است.

بیمار چند ساعت از بعد از عمل می تواند مسافرت هوایی داشته باشد؟

بیمار می تواند با تایید پزشک، بعد از 48 ساعت می تواند مسافرت هوایی داشته باشد.

رینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹