معمولاً در نگاه اول به دیگران، چشم‌ها اولین عضوی از صورت هستند که توجه ما را به خود جلب می‌کنند. در نتیجه افتادگی چشم و چین و چروک های اطراف چشم  برای افراد بسیار ناخوشایند می‌باشد و ممکن است که سبب خشمگین، خسته و سالخورده دیده شدن، طرف شود.

راه حل این مشکل انجام جراحی زیبایی پلک می باشد. ما در این مقاله از تاپ کلینیک به انواع جراحی های زیبایی پلک می پردازیم. با ما همراه باشید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

منظور از جراحی زیبایی پلک چیست؟

در حوزه پزشکی بلفاروپلاستی، عمل پلک و چشم نامیده می‌شود. در این نوع جراحی زیبایی جراح پوست، چربی یا عضلات پلک را برش می‌دهد، جدا می‌کند و یا جابه‌جا می‌کند تا لیفت چشم انجام شود.

اکثر افراد زمانی به جراحی پلک و چشم رو می آورند که مشکلاتی از جمله چسبندگی پوست پلک ها و یا پف کردگی برای افراد پیش می آید. همین موضوع یکی از دلایل اصلی عمل پلک و چشم  برای رفع چسبندگی و حذف و پوست پلک ها می باشد. بعد از جراحی پلک وچشم، فرد از صورت خشمگین و خسته و سالخورده رها می شود و ظاهری زیباتر و جوان تر به خود می گیرد.

جراحی زیبایی پلک برای چه افرادی مناسب می باشد؟

 • افرادی پلک‌های بالای آن ها دچار پف‌کردگی مزمن شده است.
 • افرادی که پلک‌های بالا آن ها دچار افتادگی پوست شده است.
 • افرادی که دچار پف زیر چشم و چین وچروک پلک‌های پایین شده اند.
 • افرادی که در پلک‌های پایین افتادگی دارند.

مراحل انجام جراحی زیبایی پلک چگونه است؟

مراحل انجام جراحی زیبایی پلک چگونه است؟

معمولاً جراحی پلک نیازی به بستری ندارد و سرپایی انجام می شود. زمان انجام جراحی بستگی به نوع جراحی دارد که جراحی روی پلک بالا یا پایین یا هر دو انجام گیرد.

طبق معمول جراحی با بی حسی انجام می شود البته بسته به وضعیت بیمار و یا صلاح دید پزشک امکان دارد که به بیمار بیهوشی تزریق شود.

در جراحی پلک پایینی یا بالایی برش هایی به موازی چین های طبیعی پلک ایجاد می شود. بوسیله این برش ها متخصص یا پزشک یک بخش هلالی شکل از عضلات زیر پوستی و پوست و حدودا همه چربی اضافه را از بین می برد.

اگرچه افتادگی پلک نیز در فرد وجود داشته باشد با استفاده از بخیه های قابل جذب، در همین مرحله ترمیم می شود. سپس با بخیه های ظریف محل برش دوخته می شود.

اقدامات قبل از جراحی پلک

 1. اطلاعات و سوابق پزشکی شم باید توسط متخصص و یا پزشکتان مورد بررسی قرار گیرد. زیرا این اطلاعات کمک می کند تا ریسک بروز عوارض جانبی که باعث طولانی شدن دوران بهبودی شما می‌شود کم تر شود.
 2. اگر شخص سیگاری هستید، حداقل از چند هفته پیش از انجام جراحی زیبایی پلک، آن را ترک نمایید. زیرا استعمال دخانیات فرایند بهبودی شما را افزایش می دهد.
 3. از مصرف برخی مسکن ها و داروهای رقیق ‌کننده خون از جمله ایبوپروفن و آسپیرین و حتی برخی مکمل‌ های گیاهی خودداری کنید.

مزایای بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چیست؟

 • بهبود قابل توجه در زیبایی ظاهری صورت
 • رفع پف زیر چشم
 • رفع افتادگی و سفت کردن پوست پلک
 • بهبود بینایی بوسیله رفع افتادگی پلک
 • بهبود ظاهری و جذابیت صورت و جوان ‌سازی صورت
 • کاهش نشانه های افزایش سن
 • کاهش تیرگی و پف زیر چشم
 • ماندگاری بلند مدت نتیجه درمان
 • طبیعی بودن نتیجه جراحی
 • سبب افزایش اعتماد به نفس

مزایای بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چیست؟

انواع جراحی های زیبایی پلک

پونزدر این بخش به انواع جراحی های زیبایی پلک می پردازیم:

 • جراحی پلک بالایی

برای ترمیم افتادگی پلک در اثر وجود پوست اضافی جراحی پلک بالایی انجام می‌شود. در این نوع جراحی برشی در شیارهای طبیعی پلک چشم ایجاد شده و پوست های اضافه برداشته می‌شود. برای زیبایی ظاهر پلک‌ها، چربی اضافی نیز جابه‌جا و برداشته شده می‌شود.

 • جراحی پلک پایین

در جراحی پلک پایین برشی در خط رویش مژه‌های پایین یا داخل پلک پایین برای دست‌یابی به بافت زیر پوست ایجاد می‌شود. از این روش برای رفع چین و چروک و همچنین بهبود ظاهری چربی زیر پلک یا پوست زیر چشم‌ها استفاده می‌شود. در برخی از موارد جراح گودی زیر چشم را، با جابه‌جایی چربی زیر چشم پر می‌کند و ممکن است که همراه با از تزریق فیلر نیز استفاده شود.

 • کانتوپکسی

بعضی مواقع پلک پایین به سمت خارج بر می‌گردد. در چنین حالتی برای سفت کردن و ترمیم پلک پایین از جراحی کانتوپکسی استفاده می‌شود. به سمت خارج برگشتن لبه پلک پایین در اثر افزایش سن و برخی از عارضه‌ها از جمله  عفونت و سوزش چشم را به همراه دارد.

با در نظر گرفتن وضعیت چشم‌ها، ممکن است این نوع جراحی درمانی به تنهایی و یا همراه با بلفاروپلاستی انجام شود. پزشک از بخیه، برای تثبیت و سفت کردن عضله حلقوی چشم و تاندون کانتال خارجی استفاده می‌کند. این کار موجب سفت شدن پلک پایین می‌شود.

 • انواع جراحی های زیبایی پلککانتوپلاستی

در موارد وخیم ‌تر از جراحی کانتوپلاستی استفاده می‌شود. کاربرد جراحی کانتوپلاستی جهت رفع برگشتگی لبه پلک پایین و همچنین سفت کردن پلک پایین می‌ باشد. با در نظر گرفتن وضعیت چشم‌ها، ممکن است این نوع جراحی درمانی به تنهایی و یا همراه با بلفاروپلاستی انجام شود.

در جراحی کانتوپلاستی متخصص و یا پزشک تاندون کانتال خارجی را از استخوان کنار حدقه چشم را برش عضله حلقوی چشم، جدا می‌کند. از این تاندون قسمت کوچکی بریده شده و بعد قسمت درونی پلک پایین به محل برش تاندون متصل می ‌شود. این نوع جراحی موجب سفت شدن پلک پایین می‌ شود.

 • جراحی پتوز  

در جراحی زیبایی پتوز، پلک بالایی رو به بالا کشیده می‌شود. جراحی پلک پتوز روی عضله‌ های پلک چشم که در اثر افزایش سن و سالخوردگی ضعیف شده‌اند، انجام می‌شود. ممکن است در این نوع جراحی نیز متخصص و یا جراح پوست اضافی و چربی را از پلک خارج کند. امکان دارد جراح یا پزشک بدون هیچ برشی در پلک چشم جراحی پتوز را ترمیم کند.

 • لیفت ابرو  

بسیاری از افرادی که به جراحی زیبایی پلک رو می آورند، در حقیقت دارای ابروهای افتاده هستند که برای آن ها ظاهری خسته و افسرده ایجاد می کند. به همین دلیل مردم تصور میکنند که مشکل از پلک ها می باشد نه ابرو. پزشکان با بالا بردن و لیفت ابروی این افراد سبب بهبود ظاهری آن‌ها می‌شوند.

لیفت ابرو به روش های مختلفی توسط پزشکان انجتم می شود. متخصص یا پزشک می‌تواند بوسیله لیفت آندوسکوپیک ابرو، برشی بزرگ در خط رویش مو و یا در پوست سرایجاد کند و ابروها را کاملا بالا ببرد، و یا لیفت ابرو را فقط جهت بالا بردن گوشه ابرو انجام دهد. برای انتخاب روش درمانی مناسب معیارهای متفاوتی وجود دارند.

اقدامات قبل از جراحی بلفاروپلاستی

 • انجام آزمایشات قبل از عمل برای اطمینان از سلامت جسمانی ، سلامت چشم ها، قلب و عروق، عملکرد تیروئید و …
 • معاینه ی چشم برای سنجش بینایی و اندازی گیری میزان تولید اشک
 • عکس برداری و بررسی چشم و ابرو برای ارزیابی اثرات کوتاه مدت و بلند مدت عمل بلفاروپلاستی
 • بررسی سابقه ی پزشکی بیمار و مواردی همچون (خشکی چشم، جراحی های قبلی، شرایط جسمی گذشته، گلوکوما، مشکلات تیروئیدی، آلرژی، مشکلات گردش خون، دیابت و…) توسط متخصص چشم

هزینه عمل بلفاروپلاستی

هزینه ی جراحی های بلفاروپلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد، که عبارتنداز:

 • تخصص و مهارت پزشک
 • انتخاب کلینیک مناسب (توجه داشته باشید که کلینیک معتبر و دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و با امکانات و تجهیزات بیشتر، هزینه های بیشتری نیز به دنبال دارد.)
 • نوع و پیچیدگی عمل
 • هزینه ی عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پلک پایین با توجه به موارد فوق تعیین می شود. همچنین اگر نیاز به انجام بلفاروپلاستی پلک فوقانی و تحتانی با یکدیگر باشد، پیچیدگی های عمل نیز بیشتر خواهد شد، در نتیجه هزینه ها نیز افزایش خواهد یافت.
 • هزینه های مربوط به بعد از عمل بلفاروپلاستیتهیه ی داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص
 • تهیه مواد پانسمان، پمادها و مواد ضد عفوفی کننده برای چشم ها

نتیجه گیری

ظاهر برخی افراد بدلیل داشتن عواملی چون افتادگی پلک بالا، پف پلک پایینی، افتادگی ابرو ها و… موجب ظاهری خسته، سالخورده و پیر می شود. این ظاهر موجب کاهش اعتماد به نفس در این افراد نیز می شود.

شما می توانید جراحی بلفاروپلاستی خودتان را به دست جراحان باتجربه در تاپ کلینیک بسپارید و مطمئن باشید که، به بهترین و جدید ترین شیوه جراحی خواهید شد.

جهت برطرفی این عوامل، ما در این مقاله از تاپ کلینیک به انواع جراحی های زیبایی پلک اشاره کرده ایم. اگر بعد از خواندن این مقاله سوالی در ذهن دارید که هنوز پاسخی برای آن نیافتید، با شماره گیری 09394216199 پاسخ آن را از تاپ کلینیک جویا باشید.

 

سوالات متداول

افراد اکثرا چه زمانی به جراحی پلک رو می آورند؟

افراد زمانی به جراحی پلک و چشم رو می آورند که مشکلاتی از جمله چسبندگی پوست پلک ها و یا پف کردگی برای افراد پیش می آید.

آیا مصرف دخانیات تاثیری در جراحی پلک دارد؟

بله، اگر شخص سیگاری هستید، حداقل از چند هفته پیش از انجام جراحی زیبایی پلک، آن را ترک نمایید. زیرا استعمال دخانیات فرایند بهبودی شما را افزایش می دهد.

جراحی پلک پتوز به چه منظور انجام می شود؟

در جراحی زیبایی پتوز، پلک بالایی رو به بالا کشیده می‌شود که در مقاله بالا به آن اشاره کردیم.

بلفاروپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹